Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atamayı Kabul Etti

0
676
facebook temsilci atamayi kabul etti

Facebook, Türkiye’ye temsilci atamaya hazırlanıyor. Yeni sosyal medya yasası gereği harekete geçen Facebook, Türkiye’ye temsilci atama süreçlerini başlattıklarını duyurdu.

Türkiye’nin sosyal medya platformları için getirdiği yeni düzenleme, temsilci atama şartını getirdi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte şirketlere idari para cezası kesildiğinden  bahsetmiştik. Temsilci atanması için verilen sürenin sonunda bu şarta uymayan şirketlerden biri de Facebook olmuştu. Geçtiğimiz ay şirket, ikinci para cezasıyla karşılaştı. Facebook, yeni aldığı kararla Türkiye’ye temsilci atayacağını açıkladı.

Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atayacak

Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartı için bugüne kadar beş şirket bildirimde bulundu. Bunlar, Rusya’nın sosyal medya platformu VKontakte (VK), YouTube, TikTok, Dailymotion ile Linkedin. Şimdi de Facebook temsilci atamak için harekete geçti. Şirket, Türkiye’ye temsilci atama kararlarını şu şekilde duyurdu:

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

facebook turkiye temsilci

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz