Sosyal Medya Şirketlerine 30’ar Milyon TL Ceza Kesildi

0
681
sosyal medya sirketleri ceza

Türkiye’de resmi bir temsilci bulundurma şartına uymayan sosyal medya şirketlerine ikinci bir ceza kesildi. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve TikTok’a 30’ar milyon TL’lik yeni bir para cezası kesildiği açıklandı.

Sosyal Medya Yasası kapsamında Türkiye’de günlük kullanıcı sayısı 1 milyondan fazla olan sosyal medya şirketlerine resmi bir temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Temsilci atanması için verilen sürenin sonunda bu şarta uymayan şirketler, geçtiğimiz ay 10’ar milyon TL’lik cezayla karşı karşıya kaldılar. Türkiye’de hala bir temsilci bulundurmayan Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve TikTok’a 30’ar milyon TL’lik ikinci bir ceza kesildi.

Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartı için bugüne kadar sadece Rusya’nın sosyal medya platformu VKontakte (VK) temsilci bildiriminde bulundu. Diğer şirketlere yeni cezalar için bildirimler yapılmaya başlandı. Temsilci belirlemeyen şirketler için aşağıdaki cezalar uygulanacak:

  • Gelecek aydan itibaren şirketlere reklam verilmesi yasaklanacak.
  • Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren sonraki 3 ay içinde yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketlere, yüzde 50 bant genişliği daraltma cezası uygulanacak. Bu ceza yüzde 90’a kadar artabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz