WhatsApp, Geri Hamle Yaptı! Gizlilik Sözleşmesi Ertelendi

0
743
whatsapp geri hamle yapti

WhatsApp, gündemde olan gizlilik sözleşmesinin geçerlilik tarihiyle ilgili geri adım attı. Kullanıcılara sözleşme onayı için 8 Şubat’a kadar süre tanıyan WhatsApp, bu tarihi 15 Mayıs’a ertelediğini açıkladı.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni bir hamle yaptı. WhatsApp’ın bir süredir gündemde olan ve tartışma yaratan gizlilik ilkeleriyle ilgili açıklamaları sizlere aktarmıştık. Son yapılan açıklamadan sonra şimdi de şirket, erteleme kararı aldığını duyurdu. 8 Şubat’a kadar onaylanması zorunlu olan gizlilik sözleşmesi için son tarih, 15 Mayıs 2021 olarak değiştirildi.

WhatsApp, Gizlilik Sözleşmesini Erteledi

Kullanıcı sözleşmesini güncelleyerek veri paylaşımı için onay zorunluluğu getiren WhatsApp, endişeleri gidermek için adım attı. Gizlilik sözleşmesi 8 Şubat itibarıyla geçerlilik kazanacaktı. Peki onay vermeyen hesaplara ne olacaktı? Gizlilik sözleşmesinin 8 Şubat’a kadar onaylanmaması halinde kullanıcıların hesapları silinecekti. Birçok WhatsApp kullanıcısı veri paylaşım izni vermek istemediği için farklı platformlara yöneldi. Şirket, erteleme kararını kullanıcıları daha iyi bilgilendirmek ve endişeleri gidermek için aldığını ifade ediyor.

whatsapp gizlilik sozlesmesi

WhatsApp’ın resmi açıklaması şu şekilde:

“Pek çok kişiden son güncellememiz hakkında ne kadar kafa karışıklığı yaşandığını duyduk. Endişe yaratan birçok yanlış bilgi var. Herkesin ilkelerimizi ve gerçekleri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.

WhatsApp basit bir fikir üzerine inşa edildii: Arkadaşlarınız ve ailenizle paylaştığınız şeyler aranızda kalır. Bu da kişisel görüşmelerinizi her zaman uçtan uca şifreleme ile koruyacağımız anlamına gelir. Böylece ne WhatsApp ne de Facebook bu özel mesajları göremez. Bu nedenle herkesin mesajlaştığı veya aradığı kişilere ilişkin kayıt tutmuyoruz. Ayrıca paylaşılan konumlarınızı da göremeyiz ve kişilerinizi de Facebook ile paylaşmayız.

Son bildirimimiz ile birlikte bunların hiçbiri değişmiyor. Aksine son güncelleme, insanların WhatsApp üzerinden bir işletmeye mesaj göndermesi gereken yeni seçenekleri içeriyor. Verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlıyor. Bugün herkes WhatsApp’ta bir işletmeyle alışveriş yapmasa da gelecekte daha fazla insanın bunu tercih edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle insanların bu hizmetlerden haberdar olması önemlidir. Bu güncelleme, Facebook ile veri paylaşma politikamızı esnetmiyor.

İnsanların şartları incelemeleri ve kabul etmelerinin için belirlediğimiz tarihi ileri alıyoruz. 8 Şubat’ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek. Ayrıca WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri gidermek için daha çok şey yapacağız. Ardından iş odaklı yeni mesajlaşma seçeneklerinin sunulacağı 15 Mayıs’a dek, politikamızı insanlara aşama aşama aktaracağız ki onlar da uygun adımda inceleyebilsinler.

WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki insanların uçtan uca şifreleme standardına kavuşmasına yardımcı oldu. Bu güvenlik teknolojisini şimdi de gelecekte de savunmaya kararlıyız. Bize ulaşan, gerçeklerin yayılmasına ve asılsız söylentileri durdurmasına yardımcı olan herkese teşekkür ederiz. WhatsApp’ı özel iletişim kurmanın en iyi yolu yapmak için sahip olduğumuz her şeyi koymaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz