WhatsApp, Gizlilik İlkeleriyle İlgili Açıklama Yaptı

0
786
whatsapp gizlilik ilkeleri aciklama

WhatsApp, kullanıcıları tedirgin eden yeni gizlilik ilkelerine dair merak edilenleri cevapladı. Kullanıcı sözleşmesini güncelleyen WhatsApp, güncellemeyle gelecek olan gizlilik ilkelerinin detaylarını açıkladı.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bir süredir tartışmalı gizlilik sözleşmesiyle gündemde yer alıyor. WhatsApp’ın veri paylaşımı yapmasına izin veren yeni gizlilik ilkeleri, kullanıcıları alternatif uygulamalara yönelmesine sebep oldu. WhatsApp, kullanıcıların verilerini paylaşmasıyla daha önce de oldukça tepki etmişti. Ancak güncellemeyle birlikte 8 Şubat’a kadar onaylanması zorunlu kılınan gizlilik sözleşmesi, WhatsApp’ın bu paylaşımları yapmasını yasal hale getirmiş olacak.

WhatsApp Sözleşmesindeki Güncelleme, Veri Paylaşım Kurallarını Değiştirmiyor

Konu ile ilgili tartışmalara açıklık getirmek isteyen şirket, veri paylaşım kurallarıyla ilgili bilgi verdi. WhatsApp yöneticilerinden Will Cathcart, merak edilenleri cevapladı. Cathcart yaptığı açıklamada, kullanıcı sözleşmesi güncellemesinin işletmelerle kullanıcılar arasındaki iletişimi düzenlediğini ve verilerin paylaşımı ile ilgili kuralların aynen devam edeceğini belirtti. İfade edilenlere göre kullanıcıların özel olarak kurduğu iletişimler bu durumdan etkilenmeyecek.

whatsapp gizlilik ilkeleri

“WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.”

Güncelleme, WhatsApp Mesajlarının Gizliliğini Nasıl Etkileyecek?

WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.

Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.

Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez. Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

WhatsApp’ın Gizlilik Sözleşmesi Neden Güncelleniyor?

Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.

WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor. Sözleşmenin onaylanmama durumuna ilişkin ise net bir yanıt gelmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz