Wikipedia İçin Erişim Engeli Kararı Kaldırıldı!

0
1428

Geçtiğimiz haftalarda Anayasa Mahkemesi, Türkiye’de Wikipedia’ya uygulanan erişim engelinin, ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna dair karar almıştı. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte Wikipedia’nın tekrar kullanıma açılacağı duyuruldu.

Wikipedia Erişime Açılıyor

2017 yılından bu yana Türkiye’den erişimin engellendiği Wikipedia, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte artık erişime açık olacak. Yayımlanan karardan sonra Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından engel resmen kaldırılmış oldu. Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikimedia Vakfı tarafından daha öncesinde birçok kez erişim engelinin kaldırılmasıyla ilgili başvurular yapılmıştı. Ancak hepsi geri çevrilmişti. Çözümü Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmakta bulan vakıf, nihayetinde olumlu bir geri dönüş almış oldu. Mahkeme tarafından alınan Wikipedia’ya erişim engelinin kaldırılması kararının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na(BTK) iletilmesiyle birlikte Wikipedia’nın Türkiye’de yeniden erişime açılması bekleniyor. Net bir tarih ve saat söylenmemiş olsa da Wikipedia’ya en kısa süre içerisinde erişileceği belirtildi.

Gerekçeli Kararda Hangi İfadeler Yer Alıyor?

Resmi Gazete’de yayımlanan gerekçeli kararda yer alan ifadeler şöyle:

“Wikipedia’ya erişimin engellenmesine karar verilmesinin, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun düşmediği, başvurucuların ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla somut başvuruda ihlalin önce idarenin işleminden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte ihlalin derece mahkemelerince de giderilmemiş olması sebebiyle aynı zamanda mahkeme kararından da kaynaklandığı söylenebilir.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz