WEX Robotics Turnuvası, Nişantaşı Üniversitesi’nde Yapıldı

0
1523
wex robotics turnuvasi

Dünya çapında 45 ülkede 20 binden fazla takımın katılımıyla gerçekleşen WEX Turnuvaları’nda sezonun ilk turnuvası bu yıl Türkiye’de Nişantaşı Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. WEX Robotics Turnuvası, geçtiğimiz yıllarda 30 binden öğrencinin katılmasıyla ‘‘dünyanın en büyük robot yarışması’’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesiyle adından oldukça söz ettirmişti.  

Bu yıl WEX Robotics Turnuvası’nın Türkiye ayağı, 16-17 Kasım tarihlerinde Nişantaşı Üniversitesi’nin NeoTech Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Turnuvada ilkokul ve ortaokul öğrencileri, WEX IQ Challenge Squared Away, lise öğrencileri ise Tower Takeover teması üzerinden birbirinden değişik robotlarla mücadelelerini verdiler. WEX Turnuvaları’na ücretsiz olarak katılan ekipler arasından kazanan takımlar, ABD’nin Louisville kentinde gerçekleştirilecek olan şampiyonada Türkiye’yi temsil edecek.  

Turnuvanın yapıldığı Nişantaşı Üniversitesi’nin Kurucu Başkanı Levent Uysal ise etkinliğin önemini şu sözleriyle ifade etti: 

“Teknolojinin tüketeni olmaktan çıkıp, üreteni olmak zorundayız. Geleceğe robotik teknolojilerin damgasını vuracağına inanıyoruz. Yazılım, geleceğin evrensel dili ve biz bu dili en iyi şekilde kullanarak yerli ve milli teknolojiler üretmeli ve küresel devlerle rekabet ederek ülkemizi teknoloji alanında en iyi şekilde temsil etmeliyiz. Bu amaçla çıktığımız yolda VEX Robotics Turnuvaları da en önemli kilometre taşlarından biri olacak. ” 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz