Türkiye’deki App Store Verileri ve iOS Kullanıcılarının Davranışları

0
2256
mobile action

App Store üzerinde her hafta milyonlarca arama yapılıyor. Bu aramalarda kullanıcı davranışları nelere göre değişiyor? Ziyaret edilen uygulamalar hangi günlerden etkileniyor? Mobile Action’ın hazırladığı rapor verilerine göre tüm bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Mobile Action‘ın hazırladığı raporda aktif olarak kullanılan 2000 uygulama araştırıldı. Uygulamalar üzerinde kullanıcı davranışları incelendi.

Bu rapora göre App Store üzerinde yapılan her 1000 arama için ürün sayfası 223 kez gösterilirken, bu gösterimlerden yalnızca 35 indirme gerçekleşiyor.mobile action

Kullanıcı davranışlarına göre sayfa görüntülenmeleri çarşamba ve perşembe günleri azalıyor. Hatta %35’e varan oranda bir düşüş yaşanıyor.app store kullanicilari

App Store üzerindeki kullanıcı davranışları, bu rapordan da anlaşılacağı gibi günlere göre değişiyor. Mağaza üzerindeki görüntülenmelerin tamamı uygulama sayfası ziyaretine dönüşmüyor. Bununla beraber cuma günü için ilginç bir sonuç elde edilmiş.

iOS kullanıcıları cuma günleri sayfalar üzerinde daha seçici davranıyor. Cuma günü için görüntülenme sayısı %23’ten %19’a düşüyor. Elbette bu faktör uygulama sayfası görünümünü etkiliyor. Sonuç ise doğrudan indirme sayısında değişiklik yaratıyor. Kullanıcılar cuma günü ziyaret ettikleri uygulama sayfasındaki uygulamayı, diğer günlere oranla %25 daha fazla indiriyorlar.

mobile apk

İndirme oranları en fazla pazartesi, cumartesi ve pazar günlerinde artış gösteriyor. Haftanın diğer günlerine kıyaslandığında bu günlerin %20 oranda daha fazla indirme aldığını görüyoruz.

app store ios kullanici davranislari

Uygulama sayfasında kategoriler arasında kullanıcı davranışları değişkenlik gösteriyor. Mobile Action raporu sonuçlarına göre eğlence kategorisi için şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkmış. Eğlence kategorisinde yer alan mobil uygulamaların sayfa görüntülenmeleri ile indirilme oranı arasında bir ilişki var. Görüntülenme sayısının indirmeye dönüşmesi, diğer kategorilerden %11 oranında daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

App Store kullanıcılarının en fazla dikkatini çeken kategori ise alışveriş olmuş. App Store üzerinde görüntülenen her 1000 uygulama için kullanıcılardan 473 kez uygulama sayfasına ziyaret gerçekleşmiş.

Rapor sonucundan da anlaşılacağı üzere Türkiye’de App Store kullanıcılarının davranışları değişkenlerden oluşuyor. Burada önemli olan faktörler:

  • Uygulama gösterimi
  • Gösterim sonucunda uygulama sayfasını ziyaret eden kullanıcılar
  • Gösterim günleri
  • Uygulama sayfasını ziyaret eden kullanıcıların, uygulamayı indirme oranları.

Tüm bu verileri özetleyen araştırma raporu için Mobile Action’a teşekkür ederiz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz