Trafik Cezaları Artık E-Posta Hesabınıza Gönderilecek

0
724
trafik cezalari e-posta hesabina gonderilecek

Trafik cezalarında yeni bir dönem başlıyor. Yeni düzenlemeye göre plakaya yazılan trafik cezaları direkt araç sahiplerinin kişisel e-posta adreslerine gönderilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenleme, trafik cezalarında e-posta yoluyla bilgilendirilme dönemini başlattı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, teknik altyapısından yararlanarak araç sahiplerinin sisteme kayıtlı e-posta adreslerine ulaşacaklar. Araç tescil plakalarına düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanakları, kayıtlı olan e-posta adreslerine gönderilecek.

Trafik Cezaları İçin Yeni Dönem

Yeni düzenleme, “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlığıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Trafik cezası alan vatandaşlar artık e-postaları üzerinden bilgilendirilecekler.

Kiralık Araçlar İçin Nasıl Bir Yol İzlenecek?

Araç kiralayanlar için de aynı uygulama geçerli olacak. Kiralık Araç Bildirim Sistemi üzerinden trafik kural ihlali yaptığı tespit edilen araçla ilgili bilgi alınacak. İhlal tarihinde aracın kiralık olduğu anlaşılması halinde, trafik idari para cezası karar tutanağı, aracı kiralayan kişinin adına düzenlenerek tebliğ edilecek.

trafik cezalari e-posta

Trafik cezası bilgilendirmesini elektronik tebligat olarak almak isteyenlerin eğer Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda kayıtlı bir e-postası yoksa, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ilgili birimlerine başvurabilir ya da “www.gib.gov.tr” adresinden kayıt oluşturabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz