SpaceX, İlk İnsanlı Uçuş Denemesini Gerçekleştirdi

0
830
spacex ilk insanli ucus denemesi

Elon Musk tarafından kurulan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in, ertelenen ilk insanlı uçuş denemesi gerçekleşti. Hava şartları nedeniyle ertelenen ilk insanlı uzay görevi Demo 2, YouTube’da canlı olarak yayınlandı.

SpaceX’in 27 Mayıs’ta Falcon 9 roketiyle gerçekleştirmeyi planladığı uçuş, hava şartlarının elverişsiz olması nedeniyle 30 Mayıs’a ertelenmişti. Tekrar ertelenmesi gündemde olmasına karşın 30 Mayıs’ta merakla beklenen tarihi uçuş başarıya ulaştı. Uzaya insan gönderen ilk özel şirket olmasıyla tarihe adını yazdıran SpaceX, NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley ile uçuşu gerçekleştirdi. Crew Dragon isimli uzay aracı, Türkiye saati ile 22:22’de uzaya fırlatıldı.

spacex ilk insanli ucus

Crew Dragon’un fırlatılma anları SpaceX ve NASA’nın YouTube kanalları üzerinden canlı olarak yayınlandı. Falcon 9 roketiyle kalkışa geçilmesinin ardından astronotların bulunduğu Dragon kapsülünün ayrılmasıyla birlikte kontrol, astronotlara geçmiş oldu. Kapsülü uzaya fırlatan Falcon 9 roketi, tamamen otonom sistemlere sahip olması özelliğiyle kendi kendine yörüngeden yeryüzüne döndü ve Atlas Okyanusu üzerindeki yüzen SpaceX istasyonuna iniş yaptı.

Amerikalı astronotları taşıyan Crew Dragon, pazar günü ise Türkiye saati ile 17:30’da Uluslararası Uzay İstasyonu’yla kenetlendi. Astronotların istasyondaki görevlerinin 4 ay sürmesi bekleniyor. Crew Dragon’un yolculuğunun her adımı canlı olarak yayınlandı ve yayınlanmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz