Sosyal Medya Düzenlemesi İle İlgili Yeni Detaylar

0
1061
sosyal medya duzenlemesi detaylari

Sosyal medyanın denetim altına alınacağı konusu gündemdeki yerini korurken konuyla ilgili bazı detaylar da belli oldu. Sosyal medya düzenlemesine ilişkin 11 maddelik teklif, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının denetim altına alınması gerektiğiyle ilgili açıklamalarının ardından düzenlemelerle ilgili çalışmalar hızlandırıldı. Yeni gelişmelere göre düzenlemeye ilişkin 11 maddeden oluşan teklif, Cumhurbaşkanına sunuldu. Teklif, hafta içerisinde TBMM’ye de sunulacak.

Temsilci Bulundurmak Zorunlu Olacak

Almanya modelinin örnek alındığı 11 maddelik teklif ile Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilci bulundurması gerekecek. Yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak.

Sosyal medya düzenlemesi ile kişiler, sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi için başvurusu yapabilecek. Bu başvurulara belirlenen saat içerisinde olumlu veya olumsuz yanıt verilmesi zorunlu olacak. Başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılarına ise para cezası verilecek.

Hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerik, sosyal ağ sağlayıcıya bildirilecek. Sosyal ağ sağlayıcı bu bildirime rağmen belli bir saat içinde gereğini yerine getirmezse, doğacak tüm zararların karşılanmasından sorumlu olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz