Seyahat İzni İçin Gereken “HES” Kodu Nasıl Alınır?

0
893
hes kodu nasil alinir

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması, seyahatlar için başlayan yeni dönemde kod alımı için de kullanılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre vatandaşların seyahat etmeleri için HES kodu almaları gerekecek. Peki HES kodu nedir? Nasıl alınır?

Ülkemizde, COVID-19 salgını ile ilgili atılan adımlardan biri de “Hayat Eve Sığar” adlı mobil uygulama oldu. Vatandaşların COVID-19 salgını hakkında bilgilenmesini, gerekli takiplerin yapılabilmesini sağlamak ve virüsün yayılmasını önlemek amacıyla kullanıma sunulan uygulama, tedbire yönelik birçok özelliği barındırıyor. Uygulamaya gelen yeni özellik ile güvenli seyahat kapsamında istenen HES kodu uygulama üzerinden hızlı bir şekilde alınabilecek.

HES Kodu Nedir?

Şehirler arası seyahatler için uygulanacak olan yeni düzenlemelerle birlikte HES kodu kullanımı zorunlu olacak. HES kodu, kişinin sağlık durumunu gösteren bir seyahat kodu. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınabilen tek seferlik HES kodu ile vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, Covid-19 açısından risk taşıyıp taşımadığını paylaşması ve salgının takibinin yapılabilmesi mümkün olacak. Kod ile vatandaşların yolculuk bilgileri kayıt altına alınacak.

Seyahatlerde sağlık durumları kontrollerinin, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacağı açıklandı. Eğer yolculuk esnasında herhangi bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk sırasında orada olanların takibi de yapılabilecek.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınabileceği gibi SMS ile de alınabilecek. SMS ile kod alabilmeniz için;

HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son dört hanesi ve HES kodunun paylaşım süresini (gün süresi) yazarak 2023’e göndermeniz gerekiyor.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden kod alabilmeniz için;

Ana menü üzerindeki HES kodu işlemleri bölümünden “HES kodu oluştur” seçeneğine gidip kodunuz için bir tarih belirlemeniz ya da süresiz olarak işaretlemeniz gerekiyor. İsterseniz HES kodunuz için bir isim de belirleyebilirsiniz. İşlemleri yaptıktan sonra HES kodunuz oluşturuluyor.

HES kodu alabileceğiniz Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını, Android cihazınız için buradan, iOS cihazınız için buradan indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz