Rekabet Kurumu’ndan Google’a 196 Milyon TL’lik Ceza

0
752
google rekabet kurumu ceza

Rekabet Kurumu, Google hakkında sürdürdüğü soruşturmayı sonuçlandırdı. Verilen karara göre Google’a 196 milyon 708 bin 54 TL idari para cezası kesildi.

Google, “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle Rekabet Kurumu’ndan yeni bir para cezası aldı. Bu yılın başlarında Google’a, genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak firmaların faaliyetlerini zorlaştırması gerekçesiyle 98 milyon 354 bin TL idari para cezası kesilmişti. Rekabet Kurumu’ndan ABD merkezli arama devi Google’a yeni bir ceza daha geldi.

Rekabet Kurulu, 12 Kasım 2020 tarihli kararı ile Google’ın, “genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun‘u ihlal ettiği” sonucuna ulaştı.

Rekabet Kurulu’nun bu kararına göre Google, 196 milyon 708 bin 54 TL idari para cezası almış oldu. Google’a verilen idari para cezasının yanında Rekabet Kurumu, bundan sonrası için uygulanması gereken adımları da şöyle belirtti:

  • Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 6 (altı) aylık süre içerisinde yerine getirilmek ve Kuruma tevsik edilmek üzere; Google’ın metin reklamlarını organik sonuçları dışlamayacak nitelik, ölçek ve/veya konumda sunması
  • Google’ın kendisine tanınan sürenin en geç bir ay öncesinde hazırladığı uyum tedbirlerini Kuruma sunması
  • Google’ın ilk uyum tedbirinin uygulanmaya başlamasından itibaren 5 (beş) yıllık süre boyunca ve yılda bir periyodik olarak Kuruma rapor sunması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz