Kimlikte Yeni Dönem! Yeni Kimliklerle ATM’lerden İşlem Yapabileceksiniz

0
1372
yeni kimlik - atm

Kimlik kartlarının yenilenmesinin ardından bu yeni kartların kullanımına dair yenilikler de getirildi. Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 Programına göre Dijital Dönüşüm Ofisi, yaptığı çalışmalarla yeni kimlik kartlarındaki çipleri aktif hale getireceğini duyurdu. Bu çalışmayla kimlik kartının tüm doğrulama uygulamalarında kullanılması sağlanacak. 

İçişleri Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışma sonucunda yeni kimlik kartları ile ATM’lerden para çekebilecek, ödeme yapabilecek, elektronik ortamda belgeleri imzalayabileceksiniz. Noter ve sağlık hizmetleri de alabileceğiniz bu yeni kimlik kartları ile uluslararası elektronik imza altyapısına sahip olduğu için her türlü elektronik imza işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olacak. Bu durumun kötüye kullanılmaması için de çipli kimliklerde pin ve biyometrik veri unsurları kullanılacak. Yeni çipli kimlik kartlarının uygulamaları, belirlenen pilot kurumlarda ve illerde yapılacak. 

Dijital Dönüşüm Ofisi, bir diğer yandan yurt dışı kaynaklı siber saldırılara karşı bir siber istihbarat paylaşım ağı kurulacağını da açıkladı. Bu yönde Milli Elektronik Mesajlaşma Platformu’nun hayata geçirilmesinin planlandığı belirtildi. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz