İTÜ’de Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü Açılıyor

0
943
itu yapay zeka ve veri muhendisligi

Yapay zeka teknolojisinin hayatımızdaki yerinin artmasıyla birlikte çalışmalar da bu alana yöneldi. Türkiye’de bu alana katkıda bulunmayı amaçlayan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, “Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği” bölümü açılıyor.

Son yılların en yükselişte olan teknolojisi yapay zeka alanı için çalışmalar da hız kesmeden devam ediyor. Buna paralel olarak bu alandaki çalışmalar için mühendis ihtiyacı da artmış durumda. İstanbul Teknik Üniversitesi bu amaçla Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü’nü açıyor. 2020-2021 öğretim döneminde bölüm, ilk öğrencileri için lisans eğitimi vermeye başlayacak.

itu yapay zeka

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şule Gündüz Öğüdücü, bölümdeki eğitim üzerine “Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü, yapay zeka ve veri bilimi konusunda yalnızca temel mühendislik uygulamalarının değil, yeni yapay zeka ve veri bilimi algoritmalarının da geliştirileceği güçlü bir ekosistem oluşturacak. Bölüm, kritik önem taşıyan alanlarda milli teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacak. Bu yıl öğrencimiz olacak 40 genç, Türkiye’nin ilk yapay zeka ve veri mühendisleri olacaklar. Böylece büyük verilerin toplanması, saklanması, yönetilmesi yapay zeka algoritmalarına uygun koşullara getirilmesi veri analitiği veri akışlarının yönetilmesi gibi bütüncül bir bakış açısına sahip olacaklardır.” sözlerine yer verdi.

TOBB ETÜ ve Hacettepe Üniversitesi’nden sonra İTÜ’de de açılacak olan bölümle Türkiye’deki yapay zeka çalışmalarının büyümesi ve global çalışmalara katkı sağlanması hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz