Elektrikli Araçlara ÖTV Zammı Geldi

0
745
elektrikli araclara otv zammi geldi

Elektrikli araçlar için uygulanan ÖTV oranları değişti. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre elektrikli araçlarda motor gücüne bağlı olarak ciddi oranlarda ÖTV zammı uygulanacak.

Ülkemizde henüz yeni büyümeye başlayan elektrikli otomobil pazarı, yeni ÖTV zammı ile gündemde. Yeni zam, elektrikli araç alma hayali olan tüketicileri, hayallerinden oldukça uzaklaştıracak düzeyde diyebiliriz. Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Oranları Hakkındaki Ekli Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar” ile elektrikli araçlarda ÖTV oranı 4 kata kadar artıyor.

Elektrikli Otomobillerin ÖTV Oranında Büyük Artış!

Yürürlüğe giren yeni karara göre, motor gücü 85 kW’ı geçmeyen araçlardan alınan vergi oranı yüzde 3’ten yüzde 10’a yükseldi. 85 ile 119 kW arası güce sahip elektrikli otomobillerden alınan yüzde 7’lik ÖTV oranı yüzde 25 oldu. Motor gücü 120 kW’ın üzerindeki otomobillerdeki vergi ise yüzde 15’ten yüzde 60’a çıkarıldı.

elektrikli arac otv

Vergi zammından sonra Türkiye’deki elektrikli araç fiyatları oldukça dikkat çekti. En düşük vergi payında yer alan otomobillerin fiyatı 20.000 TL kadar artmış durumda. Verilere göre geçtiğimiz yıl Türkiye’de 844 adet elektrikli otomobil satıldı. ÖTV zammıyla birlikte bu yıl satışların nasıl etkileneceğini merak ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz