Dijital Türk Lirası İçin Detaylar Belli Oluyor

0
1107
dijital turk lirasi

Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası için yeni bir adım attı. Birkaç yıl içinde hayata geçirilmesi planlanan Dijital Türk Lirası’nın geliştirme çalışmaları için Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturuldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB); ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile anlaşma imzalayarak “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturduğunu açıkladı. Bu şirketler, Dijital Türk Lirası’nın altyapısında, teknolojik geliştirme çalışmalarında ve test süreçlerinde görev alacak.

“TCMB, mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşınmaktadır. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirilecektir.”

Açıklamalara göre birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında, prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri başlayacak. Buradan elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testler hayata geçirilecek.

Dijital Türk Lirası’nın Kripto Para ile Farkları Neler Olacak?

Dijital Türk Lirası ile kripto para arasındaki farkların açıklandığı raporda şu ifadeler yer alıyor:

“Dijital para birimi, merkezî bir otorite tarafından desteklenir. Dijital para birimi işlemlerinin ayrıntıları yalnızca gönderen, alıcı ve banka yetkililerine açık olacak. Kripto para birimi ise merkezî olmayan bir sisteme dayanır ve herhangi bir merkezi düzenlemeden bağımsızdır. Tüm kripto para işlem detayları, merkezî olmayan bir defter sayesinde kamu malı olarak düzenlenmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz