Dijital Sağlık Pasaportu Dönemi Başlıyor

0
937
dijital saglik pasaportu

Yurt dışı seyahatlari için yeni bir dönem başlıyor. Yurt dışına seyahat edecek yolcular için yakın dönemde aşı ve diğer sağlık verilerini gösteren dijital sağlık pasaportu zorunlu olacak.

Pandemiyle birlikte hayatımızın pek çok alanında yenilikler oldu. Ulaşım için de yeni kurallar belirlendi. Bu kuralların gün geçtikçe daha kapsamlı hale geldiğine de şahit oluyoruz. Şimdi ise yurt dışı seyahatler için dijital sağlık pasaportu gündemde. Aşılanmanın da başlamasıyla birlikte yolcuların bu ve bunun gibi tüm sağlık verilerini bir arada bulunduran bir dijital sağlık pasaportu olacak.

Dijital Sağlık Pasaportu Nedir?

Yurt dışı seyahatlerde artık yolculardan kapsamlı bir şekilde kişisel sağlık bilgileri istenebilir. Birçok ülkenin zorunlu COVID-19 aşısı için zorunluluk getirmesi ve sağlık bilgilerinin yer aldığı dijital pasaport kontrolü gerçekleştirmesi bekleniyor. Ülkelerin taleplerine göre PCR testleri, aşı bilgileri gibi tüm bilgiler, dijital sağlık pasaportuna yüklenecek. Bu uygulamada sağlık bilgileri, seyahat destinasyonu, gidilecek yer, yetkili laboratuvar ve test merkezinin sonuçları, aşı bilgileri ve kişisel sağlık bilgilerinin yer alması planlanıyor.

saglik pasaportu asi

United Airlines ve Singapur Havayolları bazı havalimanlarında sağlık pasaportu uygulamasını test etmeye başladı. JetBlue ve Lufthansa havayolu şirketleri de bu uygulamayı başlatmaya hazırlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz