Yurt Dışından Getirilen Telefonlarda IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı

0
1008
imei kayit suresi uzatildi

Yurt dışından Türkiye’ye getirilen elektronk cihazlar için kayıt süresi değişti. Yeni yönetmelik ile mobil iletişim şebekesinden hizmet alan elektronik cihazlarda IMEI kayıt süresi 120 günden 365 güne çıkarıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

IMEI Kayıt Süresi 365 Güne Çıkarıldı

Yurt dışından Türkiye’ye gelen yolcuların beraberinde getirdikleri elektronik cihazlar için belirli bir kayıt süresi bulunuyor. Bu süre 120 gün olarak uygulanıyordu. Ancak COVID-19 nedeniyle bu süre uzatıldı. Yeni yönetmeliğe göre mobil iletişim şebekesinden hizmet alan elektronik cihazların kayıt altına alınmaları için başvuru süresi 365 güne çıkarıldı.

imei kayit suresi

Yolcular, beraberinde getirdiği cihazın kaydı için yurda giriş tarihinden itibaren 365 gün içerisinde başvuru yapabilecek. Kullanıcılar, cihazın kayıt bedelini ödedikten sonra kayıt ettirerek kullanabiliyor. Kayıtsız cihazlar bir süre sonra kullanıma kapatılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz