Yerli Otomobil Fabrikasının Nerede Kurulacağı Belli Oldu

0
1623
yerli otomobil

Yerli otomobil projesi gündemdeki yeriyle oldukça merak edilen konulardan biri. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobil üretimi için belirledikleri adresi duyurarak önemli bir soru işaretini kaldırmış oldu.  

Yerli otomobil projesinin öncüsü Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), üretimin Gebze-Kocaeli‘nde bulunan Bilişim Vadisi’nde kurulacak fabrikada gerçekleştirileceğini açıkladı. Fabrika yatırımı için Bilişim Vadisi’nin yanındaki arazilerde bir süredir kamulaştırma çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi. TOGG başkanı Gürcan Karakaş’ın daha önceki ifadelerinde yan sanayiye yakın olmak istediklerini belirtmesinden de bu konumun özellikle yan sanayi firmalarına yakınlığına göre seçildiği anlaşılıyor.  

Yerli Otomobil Ne zaman Satışa Sunulacak? 

TOGG, seri üretime 2021 yılında başlamayı, 2022 yılının ilk yarısında ise yerli otomobili yollara çıkarmayı planlıyor. Satışa çıkarılacak ilk aracın yüzde 100 elektrikli C-SUV olacağı açıklanırken, programa göre 2030’a kadar model sayısının 5’e çıkarılması hedefleniyor. 

TOGG, yerli otomobilin yürüyen prototipini Aralık ayında düzenlenecek bir toplantıda gösterecek. Toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması ve aracın prototipini kullanması bekleniyor.  

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz