Yeni Başlayanlar İçin Mobil Uygulama Rehberi

0
1869
mobil uygulama rehberi

Akıllı telefon kullanan herkesin aklına ise şu sorular gelmiştir: Mobil uygulama nasıl yapılır? Mobil uygulamadan ne kadar kazanılır? Nasıl bir uygulama yaparsak tutar? Tüm bu sorulara cevap niteliğinde olması için sizlere rehber hazırladık. Uygulama İncele ekibi olarak hazırladığımız mobil uygulama rehberi umarız, bu konuya ilgili olan herkese yardımcı olur.

1. Mobil Uygulamanın Hedefi

mobil uygulama nasil yapilir

Bugüne kadar yüzlerce başarılı mobil uygulama inceledik. Hepsinin ilk ortak noktası bir hedef doğrultusunda çıkmasıydı. Mobil uygulama hangi kitleye hitap ediyor? Hedef kitlenize ulaşabilmesi için hangi kriterleri taşımalıdır? Temelde bu iki soruyu düşünerek işe başlayabilirsiniz. Devamında ise uygulamayı ne için kullanacağınız sorusu geliyor. Örneğin bir uygulama yalnızca reyting amaçlı piyasaya sürülebilir. Eğer böyle bir uygulama çıkartıyorsanız muhtemelen reklam gelirlerinden kazanç elde etmeyi düşünüyorsunuz. Uygulamanız ne kadar popülerse o kadar çok gelir getirecektir. Bu yüzden kullanıcı yorumları, yıldız puanlaması gibi kriterlere yönelik stratejiler uygulamalısınız.

2. Mobil Uygulamanın Tasarımı

mobil uygulama

Nasıl bir uygulama yapacağınız konusunda netleştiyseniz mobil uygulama tasarımı konusuna geçebilirsiniz. Uygulamanızı genel hatlarıyla çizmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Örneğin anasayfada bir görsel olur, altında 3 buton yer alır… Tüm detayları düşünerek genel hatlarıyla uygulamanızı düşünebilirsiniz. Elbette mobil uygulama denildiğinde kullanıcı odaklı tasarım akıllara geliyor. Anlamı ise kullanımı kolay olan ve tasarım açısından göze hoş gelen demektir. Eğer bu konularda deneyimli değilseniz mobil uygulama geliştiricileri ile çalışmanızda büyük fayda var.

3. Mobil Uygulamanın Reklamı

mobil uygulama tasarimi

Mobil uygulama hedefi kadar önemli olan diğer bir kriter reklamlardır. Anne-Çocuk kategorisi için bir uygulama geliştirdiğinizi varsayalım. Uygulamanın hedefi annelerin çocuk gelişimini takip edebilmesi olsun. Böyle bir uygulamada annelerin yapacağı yorumlar oldukça etkili olacaktır. Reklam gelirleri elde etmeden önce uygulamanız için reklam bütçesi ayırmanız gerekecektir.

Sosyal Mecralarda Tanıtım

Instagram gibi sosyal mecralarda oldukça popüler sosyal anneler bulunuyor. Hikayelerinde uygulamanızın reklamını yaptırabilirsiniz. Bu sayede uygulamanız hedefine ulaşacak ve doğrudan gelir getirecektir.

Tanıtım Videosu ile Erişim

Play Store, App Store gibi mağazalarda mobil uygulama tanıtım videosu olduğunu görüyoruz. Alanında başarılı uygulamaların hepsi tanıtım videosu yaptırmıştır. Bu videolar kullanıcıların uygulamanıza olan güvenini ve itibarını arttırıyor. Kullanıcı uygulamayı telefonuna yüklemeden önce videoyu izliyor. Uygulamayı daha iyi tanıdığı için gönül rahatlığıyla indiriyor. Uygulama tanıtım videoları elbette yalnızca bu işlev için kullanılmıyor. Uygulamanızın popülerliğini arttırmak için sosyal medya hesaplarınızı aktif kullanmalısınız. Uygulama hesaplarınızda tanıtım videonuzu yayınlayarak sponsorlu reklam verebilirsiniz. Oldukça düşük bütçelerle yüzlerce kişiye erişim sağlayabilirsiniz.

App Store Optimizasyonu (ASO)

aso app store optimizasyonu

Bir web sitesi kullandıysanız ve sitenizi üst sıralara nasıl taşıyacağınızı araştırdıysanız, SEO kavramıyla karşılaşırsınız. Aynı mantık mobil uygulamalar için de geçerlidir. App Store Optimizasyonu uygulamanızın arama motorlarında görünürlüğünü arttırır. Uygulamanızı SEO uyumlu hale getirerek kullanıcı odaklı tasarımınızın temelini oluşturur.

Uygulama İcon ve Görsel Çalışmaları

“Başarılı uygulamalar logosundan belli olur” gibi bir söz söyleyebiliriz. Uygulamanızın kullanıcılar için güven teşkil etmesinin bir sırrı da logo çalışmanızda saklıdır. Uygulama iconları App Store ve Play Store gibi mağazalarda görünen ana resimdir. Ne kadar profesyonel hazırlanırsa uygulamadan geri dönüşü o kadar fazla alırsınız. Görsel çalışmalarınızda size oldukça yardımcı olacaktır. Buradaki püf nokta uygulamanızı yayına vermeden önce tüm bu çalışmaları yapmış olmanızdır.

Blog ve Tanıtım Yazıları

Mobil uygulamanız hem ASO için kuvvetli hem de kullanıcılar için tanıtıcı olmalıdır. Mağazalarda en çok indirilen uygulamalara bakabilirsiniz. Tüm bu uygulamaların açıklamaları özenle yazılmıştır. Kullanıcıyı sıkmadan uygulamayı anlatır ve açıklayıcı niteliktedir. Uygulamanızın açıklamasını yazarken ASO için anahtar kelime analizi yapmanız çok önemlidir. Seçtiğiniz anahtar kelimeler rekabet açısından mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca uygulamanızı popüler bloglarda tanıtabilirsiniz. Tanıtım yazılarınızda yine aynı anahtar kelimeleri kullanmanız oldukça etkili olacaktır.

Mobil uygulamalar hakkında özetle şunları söyleyebiliriz:

  • Alanında başarılı bir mobil uygulamanın hedefi bellidir.
  • Hedef kitlesi için doğru kriterler uygulamada yer almaktadır.
  • Kullanıcı odaklı tasarlanmıştır.
  • Reklam stratejisi belirlenmiştir.
  • Görsel tasarım çalışmaları kuvvetlidir.
  • Mobil uygulama tanıtım videosu bulunmaktadır.
  • Arama motorlarına yönelik anahtar kelime analizi yapılmıştır.
  • Yazılı ve görsel basında tanıtımı yapılmıştır.
  • Ve tüm bu süreçler uygulama yayına alınmadan önce yol haritasında belirlenmiştir.

Eğer sizler de mobil uygulama yapmak istiyorsanız Uygulama İncele Ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Uygulamanız için en doğru stratejiyi belirleyen profesyonel ekibimiz; görsel çalışmalardan reklam stratejisine kadar size destek olmaya hazırdır.

Bizimle iletişim kurmak ve bir kahve içip tanışmak için formumuzu kullanabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz