Mobil Uygulamanın Tarihçesi

0
5497
mobil uygulama

Gelişen teknolojiyle beraber meslekler de değişiyor. Mobil uygulama geliştiriciliği çağımızın yeni meslekleri arasında yer alıyor. Günümüzde son derece popüler bir hale gelen mobil uygulamalar herkesin merak ettiği bir konudur. Çoğu zaman teferruat olarak gördüğümüz tarihçeler aslında sandığımızdan daha önemlidir. Eğer bir şeyin geçmişini bilmezsek geleceğine nasıl yön verebiliriz? Bu yüzden mobil uygulamanın tarihçesi son derece kıymetlidir.

mobil uygulama nasil yapilir

Mobil İşletim Sistemleri

80’li yılların sonlarına doğru telefon kullanımı iyice yaygınlaşır. Ardından telefon geliştiricileri tarafından yeni bir arayış başlar. İnsanların arama yapma ihtiyacından doğan ilk arama motorları gündeme gelir. Elbette o dönemin telefonları donanım açısından yeterli değildir. Telefon hafızalarının düşük olması ise diğer bir sorundur. Mobil uygulamalar fikir olarak düşünülse de hayatımıza bu yüzden çok geç gelmiştir. Telefon modelleri geliştirildikçe işletim sistemleri de geliştirilir. Ardından uygulamaları yüklü olarak teslim edilen telefon modelleri çıkar. Bunların başında Nokia geliyor. 90’lı yıllara gelindiğinde telefonlar mesajlaşma uygulaması, Snake, Tetris gibi oyunlarla birlikte satılmaya başlanır. Ancak o zamanlarda yeni bir uygulama indirmek mümkün değildir. İlk işletim sistemleri ise 2000’li yıllarda çıkar. Hepimizin severek kullandığı İOS işletim sistemi 2007 yılında, Android işletim sistemi ise 2008 yılında hayatımıza girmiştir. Beraberinde mobil uygulama mağazaları da geliştirilmeye başlanır. Uygulama geliştiricileri ise artan talep üzerine sayısız mobil uygulama üretmeye devam eder.

Mobil Uygulamalar Neden Tercih Ediliyor?

mobil uygulama rehberi

Çıkan ilk uygulamadan günümüze kadar olan uygulamaları düşünelim. Aslında tüm mobil uygulamalar bir ihtiyaçtan doğuyor. İnsanların mesajlaşma ihtiyacı, can sıkıntılarını gidermeleri için oyun ihtiyacı, hesaplama yapabilmeleri için hesap makinesi uygulaması…

Temelde talep karşılamak için üretilen mobil uygulamalar günümüzde farklı bir boyut kazanmıştır. Yeri geldiğinde bir reklam amacı ile tasarlanabilir. Öte yandan para kazanmak için kullanılmaya başlanır. Bu yüzden bir uygulama üretmeden önce hedefinizi belirlemeli; uygulamanızı hedef kitlenize uygun tasarlamalısınız. Tıpkı mobil uygulamanın ilk çıkışında olduğu gibi kendinize bir yol haritası belirlemelisiniz. Bu sayede mobil uygulamanızla hedeflediğiniz şeye daha kolay ulaşacaksınız. Birçok kişi mobil uygulama yapmanın zorluğundan bahsediyor. Ancak şunu söylemeliyiz ki zor olan, mobil uygulama yapmaktan ziyade mobil uygulamanın fikrini bulmaktır. Aksi takdirde mağazalarda tarihe karışan mobil uygulamanız yalnızca vakit kaybı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz