Türkiye’de Üretilecek Yerli Solunum Cihazı

0
891
yerli solunum cihazi

Koronavirüs tedavisinde tıbbi teknolojik ekipmanlara olan ihtiyaç için yeni cihazlar geliştirilmeye çalışılıyor. Türkiye’nin de etkisi altında olduğu salgın nedeniyle yerli ekipman üretimi konusu bir süredir gündemdeydi. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, solunum cihazlarının yerli olarak üretileceğini duyurmuştu. Yerli solunum cihazlarının üreticisi tarafından cihazların görselleri paylaşıldı.

Tüm dünyada büyük bir hızla yayılan koronavirüs salgını, ülkemizde de etkisini uzun süredir gösteriyor. Can kaybının artmasıyla birlikte önlemler ve tedavi için gereken geliştirmeler de hız kazandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısa bir süre önce tedavi için gereken sağlık ekipmanlarının Türkiye’de üretilmeye başlanacağını ifade etmişti. Bu kapsamda yerli solunum cihazlarının seri üretimine başlanacağı açıklandı.

Biosys Biyomedikal adlı şirket tarafından üretilecek olan yerli solunum cihazları, tüm hakları ile Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Şirket tarafından seri üretime geçirilecek olan yerli solunum cihazlarının görselleri de şirket tarafından paylaşıldı.

biosys medikal solunum cihazi

Yerli solunum cihazlarının üretici Biosys Biyomedikal, bu süreçte savunma sanayii alanında hizmet veren şirketlerden de destek alacak. Tusaş, Aselsan, Havelsan gibi şirketler, çalışmaları desteklediklerini ve solunum cihazlarından satın aldıklarını ifade etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz