Samsung İmzalı Yeni Sondaj Gemisi Doğu Akdeniz’de

0
1380
samsung sertao sondaj gemisi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sürdürdüğü petrol arama çalışmaları hızla devam ediyor. Faaliyetlere hız kazandırmak isteyen TPAO(Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) çalışmalar için yeni bir adım attı. Petrol arama çalışmalarına katılacak yeni bir sondaj gemisi tedarik etmek isteyen TPAO, açık artırmada “Sertao” isimli sondaj gemisini satın aldı.

Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarında Norveç’ten alınan, Türkiye’nin Fatih ve Yavuz isimlerini verdiği iki sondaj gemisi faaliyet gösteriyordu. Yeni sondaj gemisi Sertao ile birlikte arama çalışmalarının daha hızlı ilerletilmesi hedefleniyor.

Samsung İmzalı Sondaj Gemisi: Sertao

İngiltere’de yapılan açık artırma sonucu 37.5 milyon dolara satın alınan sondaj gemisi Sertao, Samsung tarafından 2012 yılında Güney Kore’de inşa edildi. 2015 yılına kadar Brezilya menşeli Petrobras şirketi tarafından kullanılan Sertao’nun, son iki yıldır da Port Talbot’da bekletildiği söylenen arasında yer alıyor. Samsung imzalı 61 bin DWT’lik Sertao, 11 bin metre derinliğe ulaşıp 3 bin metre sondaj yapabilme gücüne sahip. Geminin uzunluğu 227 metre, genişliği ise 42 metre. Türkiye’nin satın alınan yeni sondaj gemisine hangi ismi vereceği ise henüz belli değil.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz