Rekabet Kurumu, WhatsApp Hakkında Kararını Açıkladı

0
748
rekabet kurumu whatsapp karari

Rekabet Kurumu’ndan WhatsApp ile ilgili merak edilen karar geldi. Karara göre, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin başka hizmetler için kullanılmasına yönelik koşullar, geçici olarak durdurulacak.

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası, bir süredir Türkiye’nin gündeminde yer alıyor. Tartışma yaratan yeni gizlilik ilkeleri, veri paylaşımı için onay zorunluluğu getiriyor. WhatsApp, bu onay için son tarihi 8 Şubat olarak belirlemişti. Bu sürede birçok kullanıcı kaybeden ve tartışmaların artmasına sebep olan WhatsApp’ın daha sonra bu tarihi 15 Mayıs’a ertelediğini aktarmıştık.

WhatsApp İçin Karar Açıklandı

Ocak ayında Rekabet Kurumu tarafından WhatsApp ve Facebook hakkında soruşturma başlatılmıştı. Nihayetinde soruşturma kararı belli oldu. Tartışmaların odağında olan WhatsApp ile ilgili karar açıklandı.

whatsapp rekabet kurumu

Rekabet Kurumu, WhatsApp’taki kullanıcı verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik koşulların durdurulmasına karar verdi. Bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu, anılan tarihe kadar bildirmesi gerekecek.

Rekabet Kurumu’nun açıklaması şu şekilde:

“Düzenlenen rapora ve incelenen dosya kapsamına göre, 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca; Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz