NASA, Yeni Uzay Aracı Breeze İle Venüs’ü Keşfedecek

0
1788
nasa breeze

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzun zamandır çalışmalarını yaptığı yeni hava aracı modeli ile Venüs gezegenini keşfetmek ve incelemek için hazırlık yapıyor. NASA’nın Breeze adını verdiği bu yeni hava aracı ile ilgili detaylar için haberimizin devamını okuyabilirsiniz. 

ABD’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumu NASA, Venüs gezegenini yeni bir hava aracı modeli ile keşif için son adımlarını tamamlıyor. Venüs gezegeni NASA tarafından ‘‘yoğun sıcaklık ve volkan aktivitesinden oluşan loş bir gezegen’’ olarak tanımlanıyor. Kurşunu eritebilecek düzeyde toksik atmosfer ve sıcaklığa sahip Venüs, bu özelliğiyle keşfi zor bir hale getiriyor.  

Bu zorlu keşfi gerçekleştirmek için Buffalo Üniversitesi’nden bilim insanları ekibi oluşturularak Breeze adlı hava aracı modeli geliştirdiklerini duyuran NASA, hazırlıklarına devam ediyor. Henüz konsept aşamasında olan Breeze, güneş enerjisiyle ve suda yüzen bir vatoz balığının kanat hareketleri gibi çalışan bir uzay aracı olarak tasarlandı. NASA, Breeze ile Güneş’in aydınlatmadığı Venüs’ün karanlık yüzeyindeki hava durumunu, volkanik faaliyetleri araştırmak için hazırlıklarına hızla devam edeceklerini belirtti. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz