Merkez Bankası, FAST Sistemiyle 7/24 Para Transferi İmkanı Sunuyor

0
738
merkez bankasi fast sistemi para transferi

Merkez Bankası, vatandaşların işini kolaylaştıracak FAST sistemini kullanıma sundu. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi sayesinde farklı bankalardaki hesaplar arasında 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapılabilecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, para transferi için yeni bir dönemi başlatıyor. Bir süredir pilot uygulamasına başlanan yeni ödeme sistemi artık tüm vatandaşlar tarafından kullanılabilecek. “Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST)” olarak adlandırılan yeni nesil ödeme sistemi, vatandaşlarını hayatını kolaylaştıracak.

FAST Sistemiyle Para Transferinde Yeni Dönem Başlıyor

FAST sistemi ile birlikte hesaptan hesaba para transferi saniyeler içinde yapılabilecek. Para transferi işlemini kolaylaştıran sistem, 7/24 hizmet verecek. Artık vatandaşlar, mesai saati dışında da EFT yapabilecekler. FAST sistemi şuan için sadece 50 TL’ye kadar para transferi yapılabilmesine izin veriyor. İlerleyen zamanlarda bu limit 1000 TL’ye kadar yükseltilecek.

fast sistemi para transferi

Merkez Bankası, FAST sistemiyle birlikte Kolay Adresleme Sistemi’ni de kullanıma sunduğunu belirtti. Kolay Adresleme Sistemi, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Böylelikle IBAN dönemi de sona eriyor diyebiliriz.

FAST sisteminden yararlanmak için kullandığınız bankanın mobil uygulamasından işlem yapmayı deneyebilirsiniz. Mobil uygulamayı güncelleyerek bankanız için bu sistemin hizmete girip girmediğini görebilirsiniz. Eğer sistem kullanıma sunulduysa para transferi işlemlerinizi kolaylıkla yapabilmeniz mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz