İYS İle İstenmeyen SMS’ler Nasıl Engellenir?

0
923
iys ile istenmeyen smsler nasil engellenir

İleti izinlerini düzenleyebilmek artık mümkün oluyor. Ticaret Bakanlığı, İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile vatandaşların istenmeyen çağrı, SMS ve e-postaları engelleyebileceklerini duyurdu.

Tüketicilerin firmalara verdiği tüm ticari elektronik ileti onaylarını yönetmesini sağlayan İleti Yönetim Sistemi, kullanıma açıldı. Vatandaşlar, iys.org.tr adresi üzerinden firmalara verdikleri izinleri isteğe bağlı olarak değiştirebilecekler. İYS ile mesaj trafiği oluşturan, istenmeyen sms, e-posta ve çağrıların engellenmesi amaçlanıyor.

İstenmeyen SMS’leri Engelleyebilirsiniz

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre 150 binden fazla ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılar, İYS’ye eklendi. Tüketiciler, İYS üzerinden hangi firmalardan çağrı, SMS ve e-posta almak istediklerini belirleyebilecekler. İstenmeyen iletiler için onay izni kaldırılarak ileti gönderilmesi engellenebilecek.

sms ler nasil engellenir iys

İYS Üzerinden İstenmeyen SMS, Arama ve E-Postalar Nasıl Engellenir?

Adım 1: iys.org.tr adresine giderek e-devlet hesabınızla ya da iletişim bilgilerinizle giriş yapın.

iys sms engelleme

Adım 2: İletişim adreslerinizi kaydedin.

Adım 3: “İzinleri yönet” butonuna tıklayarak izin sayfasına gidin.

Adım 4: Açılan sayfada karşınıza hizmet sağlayıcıların bulunduğu liste çıkacaktır. İzinlerini iptal etmek istediğiniz firmaların üzerine tıklayarak mesaj izni, arama izni ve e-posta onayını kaldırabilirsiniz.

İYS’de yaptığınız izin değişiklikleriyle istemediğiniz firmalardan artık ileti almayacaksınız. RET bildirimlerinin iletilmesini takip eden 3 iş günü içinde Hizmet Sağlayıcı tarafından iletişim adresinize ticari elektronik ileti gönderimi durdurulacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz