Instagram’ın Yeni Sürprizi: IGTV

0
1784
igtv uygulaması

Bilindiği üzere Instagram’ın şu anda 1 milyar kullanıcısı bulunuyor. Böyle bir kitleye ulaştığını duyuran Instagram kullanıcıları için özel bir sürpriz hazırlamak istedi. Ve bizlere IGTV uygulamasını sundu. Video platformu olan IGTV uygulaması ile tanışalım!

Günümüzde video platformu denildiğinde akıllara ilk olarak Youtube geliyor. Peki video içeriklerin paylaşılmasını sağlayan IGTV uygulamasının farkı nedir? Aslında ufak bir detay olarak, iki uygulamanın birbirine rakip olduğunu söyleyebiliriz. Daha öncesinde Instagram’da 1 saatlik videolar paylaşılamıyordu. Birkaç dakikalık videolar atarken bile Instagram videonuzu kırpmak istiyordu. IGTV ile Instagram’a yeni bir boyut geldiğini söyleyebiliriz. Bu konuda uygulama içerisinde harika çalışmalar başlatılmış.

IGTV ile her kullanıcının kendine ait bir kanalı oluyor. Kanal sahipleri başka kanallara abone olabiliyor. Tıpkı Youtube gibi. Fakat videolar yüklenirken Youtube’da olduğu gibi yatay bir format yerine, dikey bir formatla yükleniyor. Videoları izleyen kullanıcılar da videolarınızı mobil cihazları üzerinden tam ekran izleyebiliyor.

Detaylar arasında hızlı video geçişleri bulunuyor. Youtube’da izlediğimiz bir video bittiğinde, birkaç saniye içerisinde başka bir video başlardı. Uygulamayı açtığınız anda videolar oynatılmaya başlanıyor. IGTV’de ise tıpkı Instagram hikayesi izler gibi parmağınızın bir hareketiyle başka kanala geçebiliyorsunuz. Kesinlikle kullanıcı dostu oluşturulan bu uygulama şimdiden yankı uyandırmış durumda.

Klasik video deneyimlerinin dışına çıkmanızı sağlayan uygulamada başka özellikler de mevcut. İzlediğiniz videoları beğenip yorum yapıp, sevdiğiniz videoları arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Daha önce izlediğiniz bütün videoları görüntüleyebilirsiniz. Kategori sistemiyle çalışan birçok kanala rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu uygulama yaptığı bütün yeniliklerle kesinlikle bir Youtube.

Uygulamayı kullanmak çok kolay. Tek yapmanız gereken şey uygulamayı App Store veya Google Play üzerinden mobil cihazınıza indirmek. Karşınıza açılacak olan ekranda Instagram hesabınızla oturum açın. İsterseniz IGTV üzerinde kendi kanalınızı oluşturarak video içerikler paylaşın.

Uygulamanın gözlemlemiş olduğumuz en kötü yanı, televizyon izlemekle geçirdiğimiz vakitlerin yerini artık telefonların almasına neden olması. Gelişen teknolojiyle birlikte gün içerisinde sevdiklerimizle vakit geçirmeyi unutur olduk. Özellikle elimizden düşmeyen telefonlara git gide bağımlı olmaya devam ediyoruz. Bu nedenle bir tavsiye olarak, teknolojik cihazlarla geçirdiğimiz süreleri kontrol altına almakta fayda var…

Uygulamayı indirmek isteyen App Store kullanıcıları için;

‎IGTV: Instagram Videoları
‎IGTV: Instagram Videoları

Uygulamayı indirmek isteyen Google Play kullanıcıları için;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz