Google, Arama Sonuçlarındaki Alışveriş Reklamlarını Türkiye’ye Kapatıyor

0
1073
google turkiye alisveris reklamlari

Google, Rekabet Kurumu ile yaşadığı anlaşmazlıklar neticesinde Türkiye’deki arama sayfalarından alışveriş reklamlarını kaldırma kararı aldı. Kullanıcılar, 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren arama yaptıklarında sayfanın belirli kısımlarında çıkan alışveriş reklamlarıyla karşılaşmayacaklar.

Rekabet Kurumu, Google’a arama sonuçlarında ürünlerin fiyatlarını listelediği için haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle idari para cezası kesmişti. Rekabet Kurumu’nun bu uygulamasından sonra Google, yeni bir adım attı. Türkiye’deki arama sonuçlarında artık alışveriş reklamları gösterilmeyecek.

Google aramalarında sayfanın yanında ya da en üst kısmında kullanıcıların karşısına çıkan alışveriş reklamları kaldırılıyor. Google’ın yaptığı açıklamaya göre 10 Ağustos’tan itibaren kullanıcılar arama yaptıklarında reklamları görmeyecek. Ancak Google, Rekabet Kurumu’yla görüşmelerinin devam ettiğini de belirterek bu durumun geçici bir süreç olduğuna işaret etti.

Google konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

Bu yılın başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Yanıt olarak, Rekabet Kurumu’na (RK), satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbir sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyor. 

Ancak, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz. Bu nedenle, faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz