Google, 813 Uygulamayı Play Store’dan Kaldırdı

0
853
google 813 uygulamayi kaldirdi

Google, Play Store’daki bazı uygulamaların içinde trojan yazılımların bulunduğunu tespit etti. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makale ile Google’ın 2019 Eylül ayında toplam 813 uygulamayı Play Store’dan kaldırdığı ortaya çıktı.

Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz bazı uygulamalar ne yazık  ki cihazlarımıza zarar verebiliyor. İçerisinde zararlı yazılımların bulunduğu kötü amaçlı uygulamaları fark etmeden cihazımıza yükleyebiliyoruz. Bazı güvenlik uygulamaları da bu kötü amaçlı uygulamaları tespit etme konusunda yetersiz kalabiliyor. Android kullanıcılarını tedirgin eden Play Store uygulamaları için Google, çalışmalar yürütüyor. Play Store’da yayınlanan milyonlarca uygulama için geçtiğimiz yılın eylün ayında bu konu için özel bir çalışma yapıldığı belirtildi.

Yazılım uzmanları tarafından geliştirilen “CreepRank” algoritması ile birlikte Play Store’da yer alan uygulamalar arasından trojan bulunduranlar tespit edildi. Truva atı olarak da adlandırılan bu yazılım türü, içerdiği zararlı kodlarla cihazınızda veri silme, engelleme, kopyalama, değiştirme gibi işlemler yapabiliyor. Play Store’daki uygulamalar üzerinde çalıştırılan algoritma, 813 uygulamada trojan bulunduğunu ortaya çıkardı.

50 milyondan fazla uygulama verisi üzerinde yapılan çalışma sonucunda Google, tespit edilen 813 uygulamayı mağazadan kaldırdı. Makalede bildirilen bir diğer bilgiye göre trojan içeren uygulamaların, en az 1 milyon Android kullanıcısı tarafından indirilmiş olduğu da ortaya çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz