Focus To-Do: Pomodoro Zamanlayıcısı & Görevler

0
11371
focus to do uygulamasi

Günü verimli geçiren insanların en önemli ortak özelliği, planlı hareket etmek olarak biliniyor. Neye ne kadar vakit ayıracağını, ilk önce hangi işi yapacağını öncesinde belirlemeyenler ise çoğunlukla zaman konusunda problemlerle karşılaşabiliyor. Eğer siz de bu problemi yaşayanlardansanız kendinize bir görev listesi oluşturmayı deneyebilirsiniz. Araştırmalar da gösteriyor ki, gün içinde yapılacakları öncesinde planlamak, zamanı etkin bir şekilde kullanmada yarar sağlıyor. Bunu yaparken zorlanacağınızı düşünüyorsanız, çeşitli uygulamaların kişiselleştirilmiş hatırlatıcılarından faydalanmak bu anlamda oldukça işinize yarayacaktır. Bu yazımızda, bir görev hatırlatısından çok daha fazlasını yapabilen Focus To-Do: Pomodoro Zamanlayıcı & Görevler uygulamasını sizler için inceledik. Focus To-Do, görev listenizi pomodoro zamanlayıcısıyla birlikte daha odaklı ve daha verimli şekilde tamamlamanızı sağlıyor. Pomodoro tekniğine yönelik çalışan bu uygulamaya gelin daha yakından bakalım.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Focus To-Do: Pomodoro Zamanlayıcı & Görevler uygulaması, pomodoro tekniğini yapılacaklar listesiyle bir araya getiriyor. Pomodoro tekniğini bilmeyenler için ilk olarak bu teknikten bahsedelim. Bu teknik bir tür verimli çalışmak için uygulanan bir teknik. Basitçe anlatmak gerekirse, bir şey üzerinde çalışırken her 25 dakikada bir 5 dakikalık mola verilmesi halinde uygulanan bir çalışma tekniği. 25 dakika kısa bir süre olarak görünebilir. Ancak bilimsel olarak bu teknik, insanların yaptıkları işi, üretkenliklerini kaybetmeden, yavaşlatmadan sonuca götürmelerinde önemli bir etkiye sahip. Görevlerinizi yerine getirirken odağınızın dağılmaması ve motivasyonunuzun kaybolmaması için bu yöntemi denemeye başlayabilirsiniz.

Uygulamada, yapılacaklar listesine gün içinde yerine getirmeniz gereken görevlerinizi kaydediyor, bu görevleri düzenledikten sonra da bunlar için pomodoro zamanlayıcısını başlatıyorsunuz. Görevleriniz için isterseniz uygulamanın kendi hatırlatıcısından faydalanabilirsiniz. Focus To-Do: Pomodoro Zamanlayıcı & Görevler uygulamasında sizin için önem düzeyi yüksek olan görevleri renkli kodlarla vurgulayabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamada,çalışacağınız zamanlar esnasında odaklanmanıza yardımcı olacak çeşitli arka plan sesleri de mevcut.

Nasıl Çalışır?

Focus To-Do: Pomodoro Zamanlayıcı & Görevler uygulamasında yapmanız gereken ilk olarak bir görev seçmeniz. Sonrasında seçtiğiniz görev için 25 dakikalık pomodoro zamanlayıcısını kurarak çalışmanıza başlıyorsunuz. Pomodoro zamanlayıcı çaldığında da 5 dakikalık bir mola vermeniz gerekiyor. Pomodoro zamanlayıcının kişiselleştirilebilir olduğunu da belirtelim. İsterseniz daha uzun molalar verebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, bu molaları teknikten çok fazla uzaklaşacak kadar uzun bir süreye taşımamanız.

Tamamlanmış görevlerinizin istatistikleri, odaklanma sürenizin Gantt şeması, projelerin zaman dağılımına ilişkin istatistikleri uygulamanın sunduğu raporlardan birkaç tanesi diyebiliriz. Focus To-Do uygulaması hem iyi bir çalışma tekniği sunuyor hem de sizin tüm performansınızı ortaya koyan detaylı raporlar hazırlıyor.

Çalışma verimliliğinizi artırmaya, odaklanmanıza yardımcı olmaya çalışan Focus To-Do: Pomodoro Zamanlayıcı & Görevler uygulamasını siz de deneyimlemek isterseniz Play Store ve App Store’dan ücretsiz olarak cihazınıza yükleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz