Dijital Mecralar Komisyonu’nun Görevleri Neler?

0
847
dijital mecralar komisyonu

Ülke gündeminde yer alan sosyal medya düzenlemesi kararının ardından komisyon kurulmasına ilişkin teklif kabul edildi. TBMM’de sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili çalışmalar yapması için Dijital Mecralar Komisyonu kuruluyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde kurulacak Dijital Mecralar Komisyonu, bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı ya da çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde internet kullanımının önlenmesine ilişkin öneriler sunacak. Komisyonun görevleri arasında internetin hukuka uygun kullanımını sağlamaya yönelik projeler geliştirmek gibi görevleri de bulunuyor.

Dijital Mecralar Komisyonu, siyasi parti gruplarının yüzde oranlarına göre belirlenecek ve toplamda 17 üyeden oluşacak. Komisyonun görevleri, internet kullanımına yönelik hazırlanacak kanunlarla ve kanun teklifleriyle ilgili görüş ve öneriler sunmak. Bu yönde komisyonun, uluslararası gelişmelerin takipçisi olarak gerektiğinde yurt dışında incelemeler de yapması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz