Deezer, Değişen Müzik Dinleme Eğilimlerini Açıkladı

0
927
deezer degisen muzik egilimi

Deezer, Türkiye’de salgın süresince değişen müzik dinleme alışkanlıklarıyla ilgili bir rapor hazırladı. Karantina döneminde insanların müzik tüketimindeki değişimleri inceleyen Deezer, en yoğun müzik dinlenilen saatleri de açıkladı.

Koronavirüsün etkileri hayatımızın her alanında kendini hissettirdi. Karantina döneminde birçok alışkanlığımız değişime uğramış oldu. Müzik dinleme alışkanlıkları da bunlardan biri. Türkiye’de bu dönemde gerçekleşen değişiklikleri inceleyen dijital müzik platformu Deezer, bu değişimi raporlayarak sonuçları paylaştı.

Deezer tarafından yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlara göre Türkiye’de müzik dinleme oranı yüzde 18’e yükselmiş durumda. Şubat-Mayıs ayları arasındaki müzik dinleme eğilimleri, en çok müzik dinlenen saat aralıklarının değiştiğini gösteriyor. Türkiye’de salgından önce en çok müzik dinlenen saatler haftaiçi 08:00-09:00 arasında iken salgınla birlikte bu saat aralığı 12:00-13:00’a kaydı.

Rapor, dinlenen çalma listelerindeki değişimi de ortaya koyuyor. İnsanların evden çalışma sistemine geçmesinin etkisiyle “Work from Home” çalma listesinin dinlenme oranı yüzde 400 yükseldi. “Happy Hits“dinlenme oranı da yüzde 200 oranında artmış oldu. En çok dinlenen çalma listesi ise “Home Workout” oldu.

Karantina döneminde mobil cihazlardan müzik dinleme eğilimi değişmedi. Mobil cihazlar üzerinden müzik dinleme oranı yaklaşık yüzde 83 olarak açıklandı. Akıllı TV’den müzik dinleme oranı ise yüzde 190 arttı. Akıllı hoparlörlerde bu oran yüzde 512’ye kadar yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz