Çernobil Faciasının Gizli Kontrol Odası Açıldı!

0
2585
cernobil 4. reaktor kontrol odasi chernobyl

Çernobil faciası Ukrayna’nın Pripyat şehri yakınlarında 26 Nisan 1986 tarihinde gerçekleşmişti. Facianın boyutu tüm dünya çapında etkisini göstermişti. Çernobil faciasının temelinde 4 numaralı reaktörde gerçekleşen bir kaza yatıyor. Hatta günümüzde facianın etkilerini göstermek için diziler yapılmıştır. (Eğer bakmak isterseniz ismi Chernobyl dizisi ve 2019 yapımı olduğunu belirtelim)

4. reaktor kontrol odasi chernobyl

Söz konusu patlama yüzünden bölge hayalet bir şehre dönüşmüştür. Tahliye edilen bölge ancak yıllar sonra ziyaret edilebilir hale gelmiştir. Yıllardır gizemini koruyan oda ise reaktörün kontrol odasıdır. Dizilere konu olan bu oda ancak ziyaretlere açılabildi. Bildiğiniz üzere patlama bölgesinde hala yüksek oranda radyasyon var.

chernobyl

Hatta bölgeyi gezmek için giden ziyaretçiler her türlü sorumluluğu üzerine aldığını beyan eden kağıt imzalıyorlar. Gezi boyunca radyasyondan koruyan özel kıyafetler giymeleri gerekiyor. Hayvanları sevmek ve etraftaki eşyalara dokunmak tamamen yasak. Peki yıllardır gizemini koruyan 4. reaktör kontrol odasının radyasyon miktarı normale döndü mü?

cernobil faciasi

Bu odada radyasyon miktarı 40.000 kat daha fazla! Yinede Çernobil faciası insanlar için ilgi çekici olmaya devam ediyor. Ziyaretçilerin bakmaları açılan kontrol odasında bulunma süresi 5 dakikayı geçemiyor. Ayrıca ziyaret edecekler için sıkı önlemler alınmış durumda.

chernobyl faciasi

Çernobil faciası meydana gelmeden önce verilen en önemli kararlar bu odada meydana gelmişti. Bu yüzden Çernobil 4. reaktör kontrol odası insanların merakı sonucunda radyasyon riskine rağmen ziyarete açıldı…

Sizler kontrol odasının kullanıma açılmasıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Ziyaret etmek ister miydiniz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz