3 Boyutlu Yazıcı İle İnsan Korneası Üretildi

0
1200
3 boyutlu yazici insan korneasi

3D yazıcılarla gerçek insan korneası üretimi üzerinde bir süredir çalışmalar yapılıyordu. Araştırmacıların bu kez çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdı. Birçok alanda uygulanan 3D yazıcı teknolojisi ile dünyanın ilk gerçek insan korneaları oluşturuldu.

3D baskı teknolojisi hayatımızın hayatımızın pek çok alanında kullanılıyor. Bu teknoloji tıbbi uygulamalarda da görev alıyor. Newcastle Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı 3D biyo-yazıcı kullanarak kornea şekline getirilebilen bir biyo-mürekkep elde etmeyi başardı.

Araştırma grubunun başında yer alan, Newcastle Üniversitesi Doku Mühendisliği Profesörü Che Connon, “Dünya çapında birçok ekip bu süreci uygulanabilir kılmak için ideal biyo-mürekkebi oluşturmaya çalışıyor. Aljinat ve kollajenin bir kombinasyonu olan özel jellerimiz, kök hücreleri canlı tutarken, şeklini koruyacak kadar sert, ancak bir 3D yazıcıdan çıkabilecek kadar yumuşak bir malzeme ortaya çıkarıyor.” şBirçok alanda uygulanan 3D yazıcı teknolojisi ile dünyanın ilk gerçek insan korneaları oluşturuldu.eklinde konuştu.

Korneaların üretim sürecini aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz