YouTube, Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı

0
865
youtube turkiyede temsilci atayacak

YouTube, yeni sosyal medya yasası gereği Türkiye’de temsilci atama sürecini başlattığını duyurdu. Resmi açıklama yapan YouTube, platformun kullanıcılar için öneminden bahsederek yasal düzenlemeye uyacaklarını belirtti.

Yeni sosyal medya yasasına göre, Türkiye’de günlük kullanıcı sayısı 1 milyondan fazla olan sosyal medya şirketlerine resmi bir temsilci bulundurma zorunluluğu getirildi. Temsilci atanması için verilen sürenin sonunda bu şarta uymayan şirketlerin para cezası aldıklarını da sizlerle paylaşmıştık. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve TikTok’a aralık ayında 30’ar milyon TL’lik para cezası kesildi. Video paylaşım platformu YouTube, yeni aldığı kararla Türkiye’de temsilci atama sürecini başlattıklarını açıkladı.

YouTube, sosyal medya yasası gereği Türkiye’de temsilci atayacaklarını şu şekilde duyurdu:

YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik. YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz