Yerli Solunum Cihazı “Biyovent”in Özellikleri Neler?

0
896
yerli solunum cihazi biyovent

Türkiye’nin de etkisi altında olduğu Covid-19 salgını ile mücadele için yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Türkiye’de yerli solunum cihazlarının üretilmeye başlanacağı duyurulmuştu. Üretilen cihazlar artık kullanılabilecek. Üretilen 100 yerli solunum cihazı, kullanıma hazır hale getirilerek hastanelere teslim edildi.

Salgına yakalanan hastaların solunumu için geliştirilen yerli ventilatör cihazlarında seri üretim başladı. Arçelik, ASELSAN ve BAYKAR tarafından üretilen, Biosys Biyomedikal tarafından tasarlanan Biyovent isimli solunum cihazlarından 100 tanesi kullanıma hazır şekilde Başakşehir Şehir Hastanesi’ne teslim edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Biyovent’in teslimatına ilişkin, “Yerli ve milli ventilatörümüz bugün(21.04.2020) itibarıyla üretilmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir. 100 yerli solunum cihazının teslimatı yapılıyor. Bu dönemde özellikle dünyada en çok sorun olan solunum cihazları olmuştur. Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünde geliştirilen Baykar, Arçelik, ASELSAN ve Biosys ve Sanayi Bakanlığı’nın yoğun desteği ile üretilen ventilatörler de bugün itibari ile üretilmiş ve hazır hale getirilmiştir. Biz toplamda Mayıs ayına kadar 5 bine kadar üretilmesini planladık.” dedi.

Yerli solunum cihazı Biyovent, pediatrik, yetişkin kadın ve erkek tüm hastalarla uyumlu şekilde çalışıyor. Anlık ölçüm değerlerini grafiksel olarak gösteren Biyovent, alarm durumlarında sesli ve görüntülü alarm oluşturma özelliğine sahip. Sistem içerisinde hem mekanik hem elektronik hem de yazılımsal emniyet sistemi mevcut.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz