Venezuela, “Dijital Bolivar”ı Piyasaya Sürecek

0
738
venezuela dijital bolivar

Venezuela, ekonomide yeni bir adıma geçmeye hazırlanıyor. Venezuela Merkez Bankası, 1 Ekim tarihinde resmi dijital paraları “Dijital Bolivar”ı piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Ekonomik krizle mücadele veren Venezuela’da, para birimi giderek değersizleşiyor. Ülkedeki ekonominin iyileştirilmesi adına yeni uygulamalar yapılıyor. Ülkenin resmi para birimi olan bolivar için yeni projeler söz konusu.

Venezuela’nın Resmi Dijital Parası, 1 Ekim’de Piyasaya Sürülecek

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin resmi dijital parası “Dijital Bolivar” , 1 Ekim’de piyasaya sürülecek. Yeni para politikasıyla ilgili adımlardan biri olan dijital paranın hiperenflasyon ile mücadelede rol oynaması hedefleniyor.

Dijital Bolivar, CDBC(merkez bankası dijital para birimi) olarak piyasaya sürülecek. CBDC’ler, merkezsiz kripto para varlıklarının aksine, bir ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan resmi para biriminin dijital bir temsili oluyor.

Bolivar’dan Altı Sıfır Atılacak

Venezuela’nın para politikasıyla ilgili adımlarından bir diğeri de resmi para biriminden altı sıfır atılacak olması. Para birimi Bolivar’dan altı sıfır atılacak.

Yeni değişikliklerin ülke ekonomisinde iyileştirmeler yaratacağı düşünülüyor. Uzmanlar ise aynı görüşte değil. Bunun sadece kısa süreli bir çözüm olabileceğini ifade ediyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz