Türkiye’nin Sabit Genişbantlı ve Mobil Hızları Test Edildi!

0
1280

Dünyaca ünlü internet araştırmacısı olan Speedtest, Türkiye’de ki internet hızlarını test etti ve kendi sitesinde bu raporu yayınladı. Rapora göre mobil bağlantı kategorisinde dünya ortalamasının üstünde olduğumuz açıklandı!

Speedtest, 2016 yılından beri hazırladığı Türkiye’ye ait internet hızı raporlarını kendi sitesinde yayınladı. En önemli bilgi ise Türkiye’de altyapıya bağlı bir şekilde internet hızının karmaşık sonuçların çıkmasına sebep oldu. Speedtest’in raporuna göre Türkiye’de hem genişbantta hem de mobil internet için bir çok yatırım ve yatırımlar yapılmasına rağmen, mobil indirme hızı geniş bantlı internet hızının çok önünde olduğunu bizlere gösteriyor.

Rapora göre mobil indirme hız testinde sonuç 31,01 Mbps çıkarken genişbant indirme hızı 14,57 Mbps çıktı. Aynı testlerde ki sonuçlara göre ABD’de mobil indirme hız ortalaması 19,61 Mbps, sabit genişbantlı hız ise 54,97 Mbps çıktı. Bu incelemelerin sonuçlarına göre mobil internet hızında dünya ile arasında bağlantı olarak çok üstünde olduğumuzu gösteriyor. Fakat genişbantlı internet hızlarında bir çok yatırım yapılmasına rağmen halen dünya internet hızı ortalamalarının altında olduğu görülüyor.

Rapora göre Türkiye 4.5G şebekelerini hayata geçirmesinden sonra dünya ortalamasında 16. sıraya yükseldiği görülüyor. Sıralamada ki bu yükselmeyle birlikte Türkiye, ABD ve İsveç gibi ülkeleri hız testi ortalamala sonuçlarında geride bıraktı. Speedtest sonuçlarına göre Türkiye’de her gün 40 milyon kişi internet kullanıyor. Ancak genişbant ve mobil kullanım yaygınlığı bakımından Türkiye diğer ülkelerden geride kalıyor. 2016 yılında Türkiye’de sabit genişbant internet kullanıcıları tarafından 4 milyon 211 bin 793 kere hız testi gerçekleştirildi. Bu testlere bağlı olarak ortalama internet hızı 14,16 Mbps oldu. Yükleme hızı ise 3,82 Mbps olarak görüldü. Sonuç olarak bu rakamlar indirme hızı sıralamasında Sri Lanka ve Kıbrıs’ın altında kalarak 81. sırada yer aldı. Ortalama yükleme hızı konusunda Türkiye, Pakistan’ın altında kalarak 110. sırada yer aldı.

Bu sonuçlara göre Türkiye’de daha hızlı bir internet ağı sağlanması için gerekli yatırımlar yapılması mobil internet kullanımında olumlu sonuçlar vermiş, sabit genişbantlı internet kullanımında halen düşük bir internet indirme ve yükleme hızına sahip olduğumuzu gösteriyor. Ama sabit hatlı geniş bant internet yatırımları devam etmesi halinde daha iyi sonuçlar göreceğimizi söylemek pekte zor değil..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz