Türkiye’den Uber’e Erişim Engeli

0
1557
uber erisim yasagi

Türkiye’de uzun süredir tartışma konusu olan Uber, hakkında alınan mahkeme kararının uygulanmaya başlamasıyla yeniden gündemde. Erişimin yasa dışı olduğu belirtilerek faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilen Uber için internet erişimi yasağı getirildi. Artık Türkiye sınırları içerisinde internet üzerinden Uber’e erişmek mümkün olmayacak.

Uber, internet üzerinden sunduğu ulaşım hizmetiyle ticari taksi sahiplerinden büyük tepki çekmişti. Ticari taksi şoförleri ile uber şoförleri arasında bitmeyen bir gerginlik söz konusu olmuştu. Sonrasında İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ve Birleşik Taksiciler Derneği tarafından mahkemeye taşınan bu gerginlik, taksicilerin lehine sonuçlanmıştı. 16 Ekim’de sonuçlanan dava neticesinde Uber için faaliyetlerini durdurma kararı getirildi ve artık bu karar uygulanmaya konuldu. Uber’e internet üzerinden de hiçbir şekilde ulaşılamayacak.

Siber haklar uzmanı hukukçu Yaman Akdeniz erişim, yasağıyla ilgili olarak Twitter hesabı üzerinden “Sonunda mahkeme kararı uygulandı ve Uber Türkiye’den erişime bu akşam engellendi. Kararın icrası bu kararı uygulamaya yetkisi olmayan Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından yapıldı. Taksiciler kazandı, Türkiye kaybetti” şeklinde açıklama yaptı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz