Türkiye’den 455 Bin Kişinin Kredi Kartı Bilgileri Çalındı

0
1606
kredi karti bilgileri calindi

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin bazılarından kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin çalındığı iddiası ortaya atılmış ve çok konuşulmuştu. Gündemdeki bu konuyla ilgili şimdi ise yeni bir gelişme ortaya çıktı.

Teknoloji ve iş dünyası odaklı bir haber sitesi olan ZDNet, kredi kartı bilgilerinin çalındığı iddiasını doğrulayan bir haber paylaştı. Habere göre, Türk kullanıcıların kredi ve banka kartı bilgileri yasadışı alışveriş sitelerinde satılıyor. Joker’s Stash adlı sitede 455 bin Türk kullanıcının kart bilgileri yayınlanmış ve satışa çıkarılmış durumda. Hackerların bu kart bigileriyle toplam 500 bin dolar kazandığı belirtiliyor.

Group-IB’nin siber suçlar araştırma bölümü başkanı Dmitry Şeştakov konuyla ilgili açıklamalarında, “Kartların son kullanma tarihi, CVV/CVC, kullanıcı adı gibi bilgilerin yanı sıra isim, e-posta adresi ve telefon numaralar bulundu. Üç kaynaktan dolayı kartlar çalınmış olabilir. Bunlardan birincisi kullanıcının kredi kartı bilgilerini sahte sitelere vermesi, ikincisi browserlardan verileri çalan kötü amaçlı uygulamalar ve üçüncüsü ise JavaScript bazlı dolandırıcıların hacklenmiş sanal mağazaya verilerini girmesiyle olur. Çoğunlukla üçüncü durum yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz