TikTok’a Gizliliği İhlal Davası Açıldı

0
1099
tiktok dava

Popüler video oluşturma ve paylaşma uygulaması olan TikTok, gizlice topladığı kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşmakla suçlanıyor. ABD’li bir genç tarafından mahkemeye verilen sosyal medya platformu, gizliliği ihlal etmesi yönünde ciddi bir suçlamayla karşı karşıya kaldı.

Son zamanların en çok ilgi gören sosyal paylaşım uygulamalarından biri olan TikTok, dünya genelinde çok sayıda aktif kullanıcıya sahip. Neredeyse her platformda TikTok videoları ile karşılaşabiliyoruz. Kullanıcıların çeşitli canlandırmalar yaparak videolarını çekip paylaştıkları uygulama, şimdi yeni bir dava ile gündemde. ABD’li bir üniversite öğrencisi, şirket tarafından kendi rızası olmaksızın kişisel bilgilerinin kullanıldığını iddia ederek dava açtı.

Davanın bir diğer konusu da çekilen videoların paylaşımı yapılmasa bile uygulamada kayıt altına alınmasıyla ilgili. Özellikle yakın çekim videoların kaydedildiğini ve biyometrik verilerin Çin hükümeti ile paylaşıldığını iddia eden gencin, Çin’deki sunucuları mahkemeye delil olarak sunduğu da belirtildi. TikTok ekibinden henüz taraflarına açılan gizliliği ihlal davası ile ilgili bir açıklama gelmedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz