Sosyal Medya İçin Yeni Bir Düzenleme Planı Geliyor

0
908
sosyal medya icin yeni duzenleme plani

Türkiye’de sosyal medya için yapılan düzenlemelere yenileri ekleniyor. Sosyal medya denetlemesi için Sosyal Medya Başkanlığı’nın açılabileceği ve yeni düzenleme planı oluşturulacağı belirtiliyor.

Sosyal medya düzenlemesi, uzun süredir Türkiye’nin gündeminde yer alıyor. Sosyal medya yasası hazırlanarak, kullanıcıların sosyal medya kullanımına dair denetleme yapılması planlanıyor. Bununla ilgili yeni detaylar söz konusu. Denetleyici bir kurum açılabilir.

Sosyal Medya Başkanlığı Kurulabilir

Yer alan bilgilere göre Türkiye’de “Sosyal Medya Başkanlığı“nın kurulması planlanıyor. Bu oluşum, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ya da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) içerisinde sosyal medya denetimi için görevlendirilecek.

sosyal medya duzenlemesi

Yeni yasalarda bazı cezai yaptırımların da olacağı belirtiliyor. Sosyal medyada bir kişiye hakaret edilmesi durumunda şüpheli, 3 aydan 2 yıla kadar hapis ile yargılanacak. Yalan ve asılsız haber yapan ve yayanlar ise 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Ek olarak suçun ağırlığı, kişinin konumu, sosyal statüsü gibi kriterler de ceza yaptırımında dikkate alınacak ve buna göre değerlendirme yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz