Netflix ve Amazon Prime Video, RTÜK’ten Lisans Aldı

0
848
netflix amazon prime rtuk

RTÜK, Netflix ve Amazon Prime Video’nun yayın lisansı aldığını açıkladı. İki platform da dijital yayıncılığa getirilen denetimden sonra zorunlu kılınan yayın lisansını almış oldular.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK), Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelikle birlikte online yayın yapan platformlar için lisans zorunluluğu getirdi. Platformların Türkiye’de yayın yapabilmek için yayın lisansı alması gerekiyor. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, resmi Twitter hesabı üzerinden Netflix ve Amazon Prime’ın bu yükümlülüklerini yerine getirerek lisans aldıklarını duyurdu.

RTÜK Başkanı Şahin, “İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan uluslararası platformlar NETFLIX ve Amazon Prime Video tıpkı yerli örnekleri gibi yükümlülüklerini yerine getirerek RTÜK’ten lisans aldı. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Yeni sosyal medya yasasıyla birlikte zorunlu hale getirilen yayın lisansı, Netflix ve Amazon Prime Video tarafından alındı. RTÜK’ün yeni yönetmeliğine göre lisans almadan yayın yapan kuruluşlara ise para cezası ve yayın yasağı uygulanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz