Kan Örneği Alabilen Akıllı Robot

0
1329
kan ornegi alan robot

Her gün teknoloji dünyasına bir yenilik daha ekleniyor. Bunlardan birisi de Rutgers Üniversitesi’ndeki araştırmacıların sağlık alanında geliştirdikleri yeni bir robot. Hastalardan kan örneği alması için geliştirilen akıllı robot, yapılan denemelerde istenilen sonucu vermesi adına yüksek bir başarı gösterdi.

Günümüzde robotlar artık hayatımızın birçok alanında yer edinmiş durumda. Rutgers Üniversitesi’nde geliştirilen bir robot ise hastalardan hızlı bir şekilde kan örneği alabiliyor. Bazı hastalarda damar bulma konusunda zorluk yaşanabiliyor. Sağlık çalışanları görünür damarları bulmada %73, görünmeyen damarları bulmada %60 oranında başarı sağlayabilmekte. Geliştirilen robot ise damarın görünür olup olmamasına bağlı olarak %87 ile %97 oranları arasında başarı gösterebiliyor. Aynı zamanda araştırmacılar akıllı robot tarafından alınan kar örneği esnasında ağrı hissedilmeyeceğini de belirtiyor.

Araştırma ekibinde yer alan Josh Leipheimer, “Bizimki gibi bir cihaz, sağlık çalışanlarının kan örneklerini hızlı ve güvenli bir şekilde almasına yardımcı olurken, komplikasyonları ve ağrıları da önleyebilir” sözleriyle robot kullanımının sağlık çalışanlarına önemli ölçüde kolaylık sağlayacağını ifade etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz