iPhone’unuzun Pil Ömrünü Uzatmak Elinizde!

0
2801

Battery Doctor – Master of Battery Maintenance

Apple cihazlarında kullanılan piller ile ilgili bir çok farklı yazı bulabilir hatta Apple sayfasından bu konuda destek bile alabilirsiniz.Linki sizlerle paylaşıyorum. https://www.apple.com/tr/batteries/iphone.html.

Yeterli Gelmedi değil mi? Ozaman Devam edelim;)

-Reklam-

Apple cihazlarındaki pil sorununun çözümü doğru ve düzenli kalibrasyon yapmaktır
Kalibrasyon pilin belirli zaman dilimlerinde sıfırlanması ve yeniden doldurulmasıdır.

Telefonunuzu, tabletinizi veya mac’inizi kalibre ederseniz pil ömrünüz artar
Pilinizi hızlı şarjlarla yada düşük voltajlı usb adapdörlerle doldurduğunuzda kalibrasyon geriye doğru işler ve pilin ömrü kısalır
Pilin içindeki odacıklar (Trickle) hızlı şarj ile ani şekilde dolar ve çoğu zaman dolmadan dolmuş gibi görünür yani kapasitesinin altında çalışarak hızlı sonuç verir…işin özü kalibrasyon yapalım:)
Peki nasıl yapacağız bu kalibrasyonu… Anlatalım..

iphone pil

  • Öncelikle cihazınıza battery doctor uygulamasını app store üzerinden indirip cihazınıza kurun.
  • Ardından cihazınızın pil durumu %20 iken şarja takıp battery doctor uygulamasını şarj boyunca açık tutun.
  • Buraya kadar herşey normal cihazınız %100 olduktan sonra fişten çekmeyelim.Çünkü asıl mesele buradan sonra başlıyor. Apple cihazlarda kullanılan pillerin Trickle adı verilen alanlarının da tam olarak doldurulması gerekiyor.Bunun için battery doctor uygulaması açıkken pilinizi  40-45 dakika daha şarj etmeye devam edin.
    Trickle ve şarj  durumunu uygulama bilgi erkanından takip edebilirsniz.
  • Trickle aşamasından sonra pil ömrünüz ciddi seviyede artacaktır.
  • Dikkat etmeniz gereken cihazınızı düşük voltajlı usb şarjlardan uzak tutmak
  • %20 olmadan cihazı şarj ünitesine bağlamamak olacaktır.
  • Bu işlemi ayda bir mutlaka tekrar edin

Daha önce paylaştığımız bir kaynaktan alıntı….

Trickle Nedir? Ne işe yarar?

Trickle battery doctor uygulamasının son aşamasıdır. Battery Doctor’da ki ilk iki aşama bittiğinde cihazınız %100 şarj olmuş olur. Trickle aşamasının bitmesi için ise ekstradan bir 40-45 dakika daha gereklidir.

Trickle’ın asıl olayı bataryanın kalibre olmasıdır. Cihazınız %100 şarj olduktan sonra ekstradan bir 45 dakika daha şarjda bırakmanız bataryanızın kalibre olmasını sağlayacak ve şarjınız çok daha uzun süre dayanacaktır.

Her versiyon güncellemede bataryanızın kalibresi sıfırlanır ve doğal olarak şarjınız çabuk biter. Bunun için her güncellemeden sonra cihazınızı kalibre etmeniz gerekir.

İşte bütün bunları yaptığınızda cihazınızın şarjı öncekine kıyasla çok daha uzun bir süre dayanacaktır. Yani olay BatteryDoctor uygulamasını açıp 3 yuvarlak dolduktan sonra cihazınızı şarjdan çekmenizden ibaret.

Bunu ayda bir olmak üzere ve her versiyon update’inden sonra yapmanız önerilir. TheTeknolojist tarafından onaylanmış bir yöntemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here