Hukuk Mahkemelerinde Yeni Dönem: e-Duruşma

0
1149
hukuk mahkemeleri e-durusma

Mahkemeler, dijital ortama taşınıyor. Avukatların duruşmalara sesli ve görüntülü katılmalarını sağlayacak e-Duruşma, 81 ilde uygulanmaya başladı.

Mahkemelerdeki duruşmalar artık çevrimiçi ortamda yapılabilecek. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla ülkemizde hizmete girecek e-Duruşma hizmetini duyurdu. e-Duruşma adlı yeni hizmet, avukatların duruşmalara sesli ve görüntülü olarak katılmalarını sağlıyor.

e-Duruşma Sistemi, 81 İlde Uygulanmaya Başladı

İlk olarak 5 Eylül 2020’de hayata geçirilen hizmet, 81 ilde uygulanmaya başladı. e-Duruşma sistemi, avukatların bulundukları yerlerden online olarak taraf oldukları Hukuk Mahkemesi duruşmalarına katılmalarını sağlıyor. Avukatlar, 1.400 hukuk mahkemesine bağlanabiliyorlar.

Yeni hizmetten yararlanmak isteyen avukatların öncelikle UYAP Avukat Portalı’ndan duruşmalarını sorgulamaları ve gerekçelerini yazarak e-Duruşma talebi göndermeleri gerekiyor. e-Duruşma talebi onaylanmış avukatlar duruşmaya video konferans ile bağlanabiliyor.

e-Duruşma sistemine katılabilmek için gereken şartlar da belirtildi. Minimum 8MBit ortak kullanım olmayan internet bağlantısı, mikrofon, kamera, Windows 10 işletim sistemi ve güncel Google Chrome web tarayıcısı kullanılması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz