Hayat Eve Sığar Uygulaması İle Riskli Bölgeleri Tespit Edin

0
1161
hayat eve sigar uygulamasi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren COVID-19 salgını ile mücadeleler devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar mobil uygulaması da bu yönde atılmış adımlardan biri oldu. Android ve iOS cihazlar için kullanıma sunulan bu uygulama ile vatandaşların sosyal mesafelerini korumaları, virüsün yayılmasının önlenmesi amaçlanıyor. İlk olarak kullanıcıların çevre bölgelerindeki riskli olan yerleri görüntüleyebilmeleri ve COVID-19 testi yapabilmeleri için sunulan uygulama, güncelleştirmelerle birlikte birçok yeni özelliğe de kavuştu. Bu yazımızda Hayat Eve Sığar uygulamasının tüm özelliklerine ve nasıl kullanıldığıyla ilgili bilgilere yer verdik. Uygulamanın neler sunduğuna birlikte bakalım.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir?

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, vatandaşların COVID-19 salgını hakkında bilgilenmesini, gerekli takiplerin yapılabilmesini sağlamak, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla kullanıma sunulan bir mobil uygulama. Uygulamada Covid-19 testi yapabiliyor, konum izni vererek yakınınızdaki pozitif vakaların yoğun olduğu yerleri tespit edebiliyorsunuz. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla çevrenizdeki hastane, eczane gibi sağlık hizmetlerinin, marketlerin, ulaşım noktalarının yerlerini de görebilirsiniz. Ayrıca uygulamayı kullanan aile bireylerinizi de uygulama üzerinden takip edebiliyorsunuz. Uygulamaya yeni eklenen özellikle birlikte ise artık maske talep etme imkanınız da var. Uygulamaya kayıt olarak bu özelliklerin tümünden yararlanabilirsiniz.

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?

Uygulamanın “sağlık durumu” seçeneğinde, sağlık durumunuzun belirlenmesine yönelik hazırlanan sorular bulunuyor. Size yöneltilen soruları cevaplandırarak koronavirüs testini yapabilirsiniz. Koronavirüs testini her 1 saatte 1 kez yaparak durumunuzu güncelleştirebilirsiniz.

Bulunduğunuz Bölgedeki Riskli Alanları Görüntüleyin

hayat eve sigar uygulamasi gorsel

Uygulamaya kayıt olup konum erişimine izin verdiğiniz takdirde konumunuzdaki ve yakın bölgelerdeki risk düzeylerini görebilirsiniz. Ayrıca harita üzerinden yukarıda bahsettiğimiz sağlık, ulaşım, gıda gibi temel ihtiyaçların bulunduğu noktaları da görüntüleme imkanınız bulunuyor.

Uygulama Üzerinden Aile Bireylerini Takip Edin

Hayat Eve Sığar uygulamasının “Ailem” bölümünden istediğiniz kişilerin bilgilerini girerek ya da kişileri direkt rehberinizden seçerek listenize ekleyebilirsiniz. Bunun için eklediğiniz kişinin cihazında da uygulamanın yüklü olması ve onların da sizi kişi listelerine eklemesi gerektiğini belirtelim. Listenize eklediğiniz kişileri bu şekilde takip ederek onları risklere karşı uyarabilirsiniz.

Maske Talep Etme Özelliği

Uygulamaya güncelleştirmeyle birlikte gelen yeni özellikle birlikte artık kullanıcılar, maske talebinde bulunabilecekler. Uygulamanın “sağlık durumu” kısmının içinde yer alan “maske talep et” seçeneği üzerinden maske kodu alabiliyorsunuz. Maske kodunuz geldiğinde eczaneden maskenizi temin edebilirsiniz. Maske kodları tek kullanımlık oluyor. Yeni maske hakkınızın tanımlanma durumunu aynı seçenek üzerinden takip edebilirsiniz.

Play Store ve App Store’da yayınlanan Hayat Eve Sığar uygulamasını ücretsiz olarak cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Hayat Eve Sığar
Hayat Eve Sığar
  • Hayat Eve Sığar Screenshot
  • Hayat Eve Sığar Screenshot
  • Hayat Eve Sığar Screenshot
  • Hayat Eve Sığar Screenshot
  • Hayat Eve Sığar Screenshot
  • Hayat Eve Sığar Screenshot
  • Hayat Eve Sığar Screenshot
  • Hayat Eve Sığar Screenshot
‎Hayat Eve Sığar
‎Hayat Eve Sığar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz