Hasta Öğrenci Okula Robot Gönderecek

0
1139
hasta ogrenci okula robot gonderecek

Günümüz teknolojisinin gelişmeleri hayatımızın her alanında etkin olarak birçok işimizi kolaylaştırabiliyor. Teknolojik gelişmelerin takip edemeyeceğimiz kadar hızla geliştiği ülkelerden biri olan Japonya, bunlara bir yenisini daha ekledi.

Japonya’da geliştirilen teknolojiyle hastalanan öğrencinin yerine derse girmesi için robot gönderilecek. Öğrenciler artık hasta oldukları zaman okula gidemediklerinde o gün öğrenmeleri gereken konulardan eksik kalmayarak derslerini takip edebilecek. 31 Ekim tarihinde Japonya’nın Kasama kentindeki bir okulda pilot uygulama ile başlayan sistem, başarısının netlik kazanması için bir süre daha devam edecek.

Ori Hime adı verilen robot, anlık görüntüleri öğrenciye ileterek bilgi aktarımında bulunuyor. Ayrıca üzerindeki mikrofon sayesinde de öğrencinin derste sürekli olarak sınıftakilerle etkileşim halinde olabilmesini sağlıyor. Öğrenci, bir tablet aracılığıyla uzaktan kontrol ettiği robota oturma, el sallama, alkışlama gibi komutlar verebiliyor. Geliştirici şirketin CEO’su Kentaro Yoshifuji, 10-14 yaşları arasında hastalık nedeniyle okula devam edemediğini ve bunun etkisiyle sağlık endişeleri olan insanlara yardım etmek için robotları kullanmanın yollarını denemeye başladığını ifade etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz