Google, Türkiye İçin Android Lisansını İptal Etmeye Hazırlanıyor

0
1156
google android lisans iptali

ABD merkezli teknoloji şirketi Google’dan, Türkiye’deki Android kullanıcılarını ilgilendiren şaşırtıcı bir haber geldi. Şirket, Türkiye’de yeni çıkacak Android telefonlar konusunda Türk ortaklarıyla olan iş birliğine devam etmeyeceğini bildirdi.

Google, Rekabet Kurumu tarafından alınan bir karar üzerine Türkiye’de piyasaya sürülecek yeni Android cihazlarda Google servislerinin yüklü olmayacağını duyurdu. Görünen o ki yeni Android cihazı alanlar artık Google servislerinin uygulamalarını ayrıca indirmek zorunda kalacak. Uygulamalar artık internet üzerinden APK olarak yüklenebilecek. İlk Olarak Google Play’i indirirseniz sonrasında da diğer uygulamaları mağaza üzerinden indirebilirsiniz.

Google’ın konuyla ilgili resmi açıklamasında “Rekabet Kurumu ile 3 yıldan fazla süre çalıştıktan sonra ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak kasım ayında Rekabet Kurumu, bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.” ifadeleri yer alıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz